Latvijas ģeologi par ekspedīciju Antarktīdā: Dzidrs gaiss, klusums un nekādas cilvēku ietekmes

0 Komentāru
Latvijas ģeologi par ekspedīciju Antarktīdā: Dzidrs gaiss, klusums un nekādas cilvēku ietekmes
Foto: ekrānšāviņš no video / "900 Sekundes"

Pēc vairāk nekā divu mēnešu ilgās prombūtnes no ekspedīcijas Antarktīdā ir atgriezušies Latvijas ģeologi. Viņu uzdevums tur bija ievākt vērtīgus paraugus, pētīt ledus virsmu, kā arī zemledāja reljefus.

Pētnieki un Antarktīdas iekārotāji – Māris Krievāns un Jānis Karušs – atzina, ka viņi uz Antarktīdu devās nevis meklēt piedzīvojumus, bet gan nodarboties ar nopietniem zinātniskiem pētījumiem.

Zem klajas debess ik dienu abi vīri pavadīja vismaz 10-12 stundas. “Izpildījām vairāk, nekā bijām plānojuši. Sapratām, ka laika vēl ir daudz, ieguvām datus vairāk, nekā bijām rēķinājušies,” norādīja Krievāns. Līdz kādu rezultātu publicēšanai aizritēšot vismaz gads, tāpēc nākamā ekspedīcija gaidām ne ātrāk kā pēc diviem gadiem.

“Atrodoties Antarktīdā, sapratām, ka esam gatavi šādiem pētījumiem. Un te ir vairāk nezināmā, nekā zināmā. Runājām ar ukraiņiem par sadarbības turpināšanu, provizoriski pēc diviem gadiem plānojam doties atkal. Izpētīsim iegūtos datus un sagatavosimies nākamajai ekspedīcijai,” piebilda Karušs.

Jautājot par to, kādas bijušas sajūtas, esot Antarktīdā, pētnieki sacīja, ka pārsteidzis lielais plašums, dzidrais gaiss, klusums un nekādas cilvēku ietekmes. “Tā zeme ir neskarta, tu esi ciemiņš, tev vajag respektēt to,” atzina Krievāns.

Saruna ar Māri Krievānu un Jāni Karušu

0 Komentāru