Latvijas eksprezidenti: pirmā ieiešana Rīgas pilī – kā svētbrīdis

0 Komentāru
Latvijas eksprezidenti: pirmā ieiešana Rīgas pilī – kā svētbrīdis
LETA

Pirmā ienākšana Rīgas pilī ir īpašs brīdis – to atzīst bijušie Valsts prezidenti, kuri LNT cikla Latvijas faili filmā Varas rezidence – Rīgas pils raksturo to, kāda celtnē ir aura. Savukārt Rīgas pils atjaunošanas padomes priekšsēdētājs Imants Lancmanis atklāj, ka “uzburt priekšstatu par cienījamu, eiropeisku Valsts prezidenta rezidenci” bijis visnotaļ grūts uzdevums. 

“Karaliska. Karaliska. Protams, priekš prezidenta ieiešana pilī – tas ir tāds svētbrīdis. Un, ja man ir jāatceras, kas man ir palicis atmiņā no ieiešanas pilī visspilgtāk, tad tā ir Jura Rubeņa dāvinātā Bībele ar attiecīgu novēlējumu, kas man stāvējusi uz galda visus šos gadus,” par sajūtām, pirmoreiz ieejot Rīgas pilī, stāsta Latvijas eksprezidents Guntis Ulmanis.

“Man vienmēr, katru dienu tur ierodoties, šķita – paldies Dievam, ka mums liktenis ir lēmis piedzīvot tādas dienas, kad šeit ir sēdeklis Valsts prezidenta kancelejai, ka te nav kaut kāds gubernators vai svešas varas pārstāvis, kā tas ir bijis visu garo vēstures laiku, kopš šī pils ir tikusi uzcelta,” par ikdienu Rīgas pilī teic eksprezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Arī bijušais Valsts prezidents Valdis Zatlers atzīst: “Pirmais iespaids tomēr ir, ka tu ieej svētvietā. Tātad – tev ir uztraukums, tev ir respekts pret to māju, ja tu saproti, ka tagad būsi atbildīgs par šo pili. Tas pacēlums un uztraukums varbūt neliek pirmajā brīdī pamanīt visus defektus, kas tur reāli bija.”

Rīgas pils atjaunošanas padomes priekšsēdētājs Imants Lancmanis stāsta, ka sākotnēji, ieejot Rīgas pilī, bijuši daudzi jautājumi. “Ko mēs tagad darīsim ar šo tukšo, pamesto māju nožēlojamā stāvoklī? No mēbelēm ļoti maz palicis pāri, no lustrām – viss apbružāts un nožēlojams,” sarunā ar filmas veidotāju Aleksi Zoldneru pauda Lancmanis.

“Taču iedomājieties, ka mēs sākām par to visu lauzīt galvu februāra sākumā, un 12. jūnijā Guntis Ulmanis varēja ienākt jau šajās telpās. Mums izdevās uzburt kaut kādu tādu zināmu vīziju – sakopt telpas, jo mēs viņas ieraudzījām ar apmestām nenokrāsotām sienām, pilnīgi tukšas. Tur lielā mērā glāba arī tāds pārējo muzeju entuziasms. Mēs koleģiāli pārrunājām, ko mēs no katra muzeja dosim – kādas mēbeles, gleznas, pulksteņus vai lustras, lai uzburtu priekšstatu par cienījamu, eiropeisku Valsts prezidenta rezidenci. Tas lielā mērā izdevās, bet, protams, vienlaikus šī steiga arī noveda pie tā, ka dažas lietas jau nebija izdarītas līdz galam. Tas bija tāds izrāviens, un diemžēl ar to gandrīz viss apstājās,” atzina Lancmanis.

Video

Jau kopš Livonijas ordeņa laikiem tas, kurš valdījis Rīgas pilī, valdījis arī Latvijas teritorijā. Celtnē pie Daugavas tapusi vēsture un saglabājušās liecības no vācu, poļu, zviedru, krievu un Latvijas pirmās brīvvalsts laikiem. Kādus noslēpumus glabā senā pils, kas celta tieši uz Rīgas robežas? Kā zudušo spožumu atguva ilgstoši novārtā atstātā ēka, kas pārdzīvoja arī postošu ugunsgrēku? Par to LNT cikla Latvijas faili dokumentālajā filmā Varas rezidence – Rīgas pils ar bijušo Valsts prezidentu, pils atjaunošanas padomes vadītāja Imanta Lancmaņa, arhitektu un vēstures ekspertu piedalīšanos. Filma Varas rezidence – Rīgas pils būs skatāma svētdien, 26. jūnijā, plkst. 20.10.

0 Komentāru