Latvijas ekonomikas attīstība šā gada pirmajā ceturksnī piebremzējusi

Komentāri

Iekšzemes kopprodukts (IKP) audzis tikai par 1,8 %. Tas var radīt problēmas gada beigās, kad valdībai būs jāsavelk gali šā un nākamā gada valsts budžetā, kas veidoti, prognozējot divreiz straujāku izaugsmi. Par stagnāciju tautsaimniecībā runā arī uzņēmēji. Tautsaimniecības nespēks labi esot pamanāms pat poligonos, kur samazinās atvesto atkritumu kalni.

Pēc ātrā novērtējuma Latvijas IKP šā gada pirmajā ceturksnī, ir pieaudzis par 1,8%. Paskatoties, kas aiz datiem slēpjas, secināms, ka tautsaimniecībā faktiski nav jomas, ar kuru būtu pamats īpaši lepoties.

Dzīļa krīzē ir būvniecība, kur kritums par 22%. Tas saistīts ar termiņuzturēšanās atļauju tirdzniecības pārtraukšanu un Eiropas Savienības fondu naudas apguves kavēšanos. Bēdīga situācija ir arī tranzīta jomā, kur kravu kritums fiksēts gan uz dzelzceļa, gan ostās.

Arī eksports, kuram pēc politiķu teiktā jākļūst par Latvijas ekonomikas uzrāviena dzinējspēku, piedzīvo kritumu. Mīnusi gan janvārī, gan februārī. Ekonomikas atdzišana pamanīta arī rūpniecībā, konkrēti atkritumu biznesā, kur to viegli pamanīt.

Tikmēr Citadeles bankas vadītājs norāda – ekonomiku pie dzīvības pašlaik tur iekšējais patēriņš.

Pašlaik pamatojumu esot grūti pamanīt. Ņemot vērā algu pieaugumu, kas turpinās pēc inerces, problēmas gan varētu cilvēki pamanīt tikai gada beigās, kad būs jāsavelk galus valsts budžetā. Tas veidots, pieņemot ka ekonomika augs, ar teju divas reizes lielāku, 3% ātrumu.

Par to, vai piepildās politiķu optimistiskais vai ekspertu pesimistiskai scenārijs, daudz precīzāk varēšot novērtēt gada vidū.

Video

Saņem notifkācijas par jaunākajām ziņām! Izvēlies ziņas, izklaide vai abus!
Kas ir notifikācijas?

Lasi vēl