Latvijas diplomātiem ārvalstīs dzīvokļa kompensācijas vēl nepieaugs

0 Komentāru

Ierobežotās iespējas valsts budžetā šogad turpinās izjust arī diplomāti un ārvalstīs strādājošie valsts pārstāvji – Budžetā nepietiek naudas vairāku pārstāvniecību atvēršanai, turklāt diplomāti spiesti piemaksāt, pildot valsts dienesta darbu ārvalstis.

Valdība pērn piekrita no šā gada palielināt daudzus gadus nemainīgos kompensācijas limitus dzīvojamās platības īres un komunāliem izdevumiem ārvalstīs strādājošiem mūsu valsts pārstāvjiem, to vidū diplomātiem, konsulārā dienesta darbiniekiem, karavīriem.

Kompensāciju apmēri ir atšķirīgi, arī izmaiņas atšķiras – dažviet pieaugums veido 20%, citviet pat 30%. Piemēram, Ņujorkā kompensācijas var sasniegt gandrīz 80 000 eiro gadā, Itālijā 53 000, Vācijā 40 500, Maskavā – 54 000.  Tomēr noīrēt labākas telpas vismaz diplomāti, kurus algo Ārlietu ministrija, šogad vēl neizmantos.

“Mums šobrīd nav tādu brīvu līdzekļu, ar kuriem risināt šo jautājumu, bet piekritīšu, ka situācija ir ļoti neveiksmīga, ka diplomātiem ir jāsedz izdevumi no saviem privātajiem līdzekļiem. Cik iespējams aicinām meklēt atbilstošu īres dzīvokli, lai iekļautos limitā,” pauž Ārlietu ministrijas pārstāvis Jānis Beķeris.

Kompensāciju izmaksas šogad būšot tieši tādas pašas kā pērn – 4,2 miljoni eiro. Lielākus limitus ministrija plāno izmantot tad, kad būs pieejams vairāk līdzekļu. Tikai iespēju līmenī pagaidām palikuši arī plāni paplašināt pārstāvniecību tīklu ārvalstīs, tai skaitā pārstāvniecība vēl nebūs Austrālijā un Brazīlijā.

“Mēs jau 2013. gadā sagatavojām informatīvo ziņojumu valdībai ar piedāvātu plānu, kā attīstīt mūsu pārstāvniecību tīklu ārvalstīs.”

Plāns paredz atvērt konsulātu arī Losandželosā, lai gan ASV Latvija jau pārstāvēta gan Ņujorkā, gan Vašingtonā – pārstāvniecība rietumu krastā būtu noderīga Latvijas valsts piederīgo cilvēku jautājumu risināšanai, arī kultūras un biznesa sakariem – arī šis plāns vēl netiks īstenots. Līdz ar to šogad var veidoties situācija, ka valsts dienestā ārvalstīs strādājošajiem pārstāvjiem atšķiras pieejamie kompensāciju limiti – Aizsardzības ministrija pieļauj limitu palielināšanu savu pārstāvju gadījumā, tomēr izdevumu pieaugums šogad plānots par aptuveni 200 000 iepretim pērn iztērētajiem 1,4 miljoniem eiro.

“Tas drīzāk atrisina dažus jautājumus tiem uz ārzemēm nosūtītajiem dienošajiem virsniekiem vai civilajiem darbiniekiem, jo īpaši mūsu gadījumā Vašingtonā trīs piecus gadus ir bijusi problēma noīrēt atbilstošu dzīvokļus, jo dzīvokļu tirgus nepārtraukti aug un faktiski ir bijuši gadījumi, kad faktiski ir nosūtītie vai nu piemaksā paši no savas kabatas vai arī jāmeklē citi risinājumi, jo vienkārši par to summu nebija atrodami dzīvokļi,” skaidro Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Garisons.

Tiesa, izmaiņas nebūs uzreiz, jo dzīvokļu līgumi parasti tiek slēgti uz ilgāku periodu.
0 Komentāru