Latvijas Brīvības cīnītājiem netaisnīgi mazas pensijas

Komentāri

Latvijas inteliģences pārstāvji vērsušies pie valsts augstākajām amatpersonām un Saeimā pārstāvētajām partijām, aicinot palielināt Latvijas brīvības cīnītāju pensijas. Daudziem no viņiem iztikas līdzekļi mēnesī nepārsniedz 100 eiro, kas ir netaisnīgi maz.

Iniciatīvas autori akcentē, ka Latvijā šobrīd mīt aptuveni 390 Nacionālās pretošanās kustības dalībnieku, kas par Latvijas brīvību maksājuši ar ieslodzījumā pavadītiem gadiem un sabeigtu veselību, tomēr viņu ieguldījums neatkarības atgūšanā līdz galam tā arī nav novērtēts. Lai gan piešķirti ordeņi un apbalvojumi, vecumdienas daudziem no viņiem jāpavada trūkumā. Iniciatīvas koordinatore Ieva Dāboliņa norāda, ka ir svarīgi, lai cilvēki, kas cīnījās par brīvu Latviju, tiek pienācīgi novērtēti arī finansiāli.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Viņi tika izstumti no darba tirgus, viņiem nebija iespējas iegūt izglītību, viņi vispār nevarēja dzīvot savā dzīvesvietā, un bija būtībā izslēgti no sabiedrības un nevarēja nopelnīt pensiju. Jaunākie no brīvības cīnītājiem tagad aiziet pensijā un saprot, ko par mūža darbu un ieguldījumu Latvijas labā nopelnījuši. Dažam labam tie ir 90 eiro mēnesī.

Viena no iesnieguma parakstītājām ir rakstniece Nora Ikstena. Viņa pauž pārliecību, ka valstij jārod iespēja brīvības cīnītājiem nodrošināt cilvēka cienīgas vecumdienas.

Latvijā bieži vien ir tā, ka vieni cilvēki lietas aizsāk, padara to grūto darbu, un uz viņiem tiek attiecināts teiciens: ”Moris savu darbu padarījis, moris var iet”. Šiem patiesajiem brīvības cīnītājiem, kuri sēdēja cietumos laikā, kad lielākā daļa šobrīd priekšplānā esošo cilvēku vēl bija varas posteņos, tas būtu tikai godīgi no valsts puses tīri finansiāli pateikt šiem cilvēkiem paldies.

Viens no Brīvības cīnītājiem, kurš saņem niecīgu pensiju, ir Jānis Rožkalns. Viņš gan uzsver, ka šajā jautājumā runa nav tik daudz par naudu, bet gan attieksmi pret Latvijas patriotiem.

Par 4. maija balsojumu Augstākās padomes deputātiem, no kuriem lielākā daļa tobrīd bija kompartijas biedru, viņiem par šo rokas pacelšanu ir valsts pensija 80% deputātu algas. Šodien tas ir aptuveni 2000 eiro.

Pirmā partija, kas atsaucās iniciatīvai par speciālu valsts pensiju piešķiršanu Latvijas brīvības cīnītājiem, ir Nacionālā apvienība, kas jautājumu šodien pārrunāja partijas valdes sēdē. Partijas līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars uzskata, ka šis jautājums būtu jālemj steidzami.

Nacionālās apvienības ietvaros šis priekšlikums tika uztverts ar dziļu sapratni. Mēs vienojāmies, ka mūsu deputāti būs aktīvi sociālo un darba lietu komisijā, lai izpētītu ar šo jautājumu saistītās nianses, un tā kā iniciatīvas autori ir plānojuši uzrunāt arī citus koalīcijas partnerus, mēs sagaidām, ka šis jautājums varētu būt koalīcijas darba kārtībā.

Iniciatīvas autori piedāvā Brīvības cīnītāju pensijas noteikt 50% apmērā no Saeimas deputātu algas. Valsts budžetam tas izmaksātu aptuveni 6 miljonus eiro gadā.

Video

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl