Latvijas bērni un jaunieši spējuši radīt ko tādu, par ko ir interese arī ārzemēs

17 komentāri

Batuts, sniega motocikls, Braila raksts, ko izmanto, lai akli cilvēki varētu lasīt un rakstīt – šie ir tikai daži izgudrojumi, kuru autori ir bērni.

Arī Latvijas bērni un jaunieši spējuši radīt ko tādu, par ko ir interese arī ārzemēs.

Rīgas Tehniskās universitātes Dizaina fabrikas telpās top Edgara Viziņa un viņa komandas izgudrojums – elektriskais ritenis. Elektroskūteris galvenokārt tiek pozicionēts kā piegādes transports, bet ar to ir iespējams pārvietoties arī ikdienā. Jaunieši cer, ka gatavais modelis spēs nobraukt 140 kilometrus bez uzlādes.

Izgudrot dažādas lietas Edgars sācis jau bērnībā, savukārt to, ka paša radīto iespējams arī pārdot, viņš sapratis, mācoties vidusskolā.

Edgars Viziņš, RTU students, izgudrotājs

Pirmā reize, kad sapratu, ka manis radīts mehānisms ir noderīgs ne tikai cilvēkiem, kas to vērtē, bet to var arī pārdot, bija 11. klasē, kad es uztaisīju sacīkšu motociklu. Pēc tam cilvēki nāca man klāt un jautāja, vai drīkst nofotografēt šo mehānismu un konstrukciju. Tad es sapratu, ka tas, ko es māku uztaisīt, to var arī pārdot.

Edgars uzskata, ka interese par tehniku un izgudrojumiem viņam ir no vectēva, kas ir mašīnbūves inženieris. Jaunietis atceras, ka aizraušanās ar tehniku ir sākusies vēl agrā bērnībā, kad vecāki uzdāvinājuši veco mopēdu “Rīga”, ko, būdams 12 gadus vecs, Edgars saremontēja.

Pētnieks Aleksandrs Okss ir vadījis dažus no skolēnu zinātniski pētnieciskajiem darbiem, kuru rezultātā tapis kāds unikāls produkts. Viens no tiem ir viedā zeķe, kas nākotnē varētu palīdzēt medicīnā, sporta profesionāļiem un amatieriem. Šā projekta līdzautores maijā dosies uz pasaules jauniešu izgudrojumu konkursu ASV. Savukārt šobrīd norit darbs pie viedās lelles, kas ir paredzēta bērniem ar motorikas traucējumiem. Pētnieks norāda, ka skolēnu, kurus interesētu zinātne un izgudrojumi, nav daudz.

Edgars cer, ka ar laiku šobrīd veidotais elektriskais ritenis, kas plašākai sabiedrībai tiks prezentēts februāra vidū, kļūs par sākumu lielai idejai – līdz 2018. gadu sākt moto rūpnīcas atjaunošanu.

Tiek uzskatīts, ka ik gadu pasaulē vairāk nekā pusmiljons bērnu un jauniešu izgudro dažādas ierīces, mobilās aplikācijas un spēles. Neticami, taču tieši bērni ir izgudrojuši augļu saldējumu uz kociņa, cimdus bez pirkstiem, kalkulatora prototipu un pat Aļaskas karogu.

Foto

TOP komentāri

 • horror

  horror

  Puisi no RTU var teikt nozaga manu projektu. Nopirka no mana drauga, kam uztaisiju so skreiriteni un saka ka kaut ko izgudrojusi.
  Vai nav kauns melot nacionalaja TV?
 • XpeH
  +7 +6 -1

  XpeH

  Cik dzirdēts šiem vēl būs patiesāties ar autoru no kura copy-paste paņēma to dampi. Piemirsa džeki pastīties, ka konkrētais konstruktors tepat LV nevis kā ierasts kursa darbu kopijās kaut kur no ārzemēm. Baigā jau nu izgudrošana un zinātne. Tipisks LV akadēmiskais stils, perfektas copy-paste prasmes un gelvenais ar poker face stāstīt par "savu" "izgudrojumu". Kāds tur izgudrojums, salikt no gatavām daļām kaut ko kopā, kas pietam nav nekas ko kāds mēnesi divus studējot youtube nevarētu katrs tīnis izdarīt, kas zin Oma likumu un nebaidās no lodāmura. Komplektēšana nav izgudrošana...
 • horror
  +7 +5 -2

  horror

  Visu informaciju sutu LNT, gaidu atbildi.
  Jums veci no RTU jabut kauns!!!!!!! Ja vajadzes savu intelektualo ipasumu aizsargasu tiesa.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl