Latvijas Banka izrāda jaunās 100 un 200 eiro banknotes

1 komentārs
Latvijas Banka izrāda jaunās 100 un 200 eiro banknotes
JĀNIS ZARIŅŠ, TV3 ZIŅAS

Latvijas Banka šodien, 24. maijā, informēja par jaunās sērijas 100 un 200 eiro banknošu laišanu apgrozībā.

Jaunās sērijas 100 un 200 eiro banknotes pie iedzīvotājiem un uzņēmējiem nonāks nākamnedēļ – 28. maijā. Ar šo banknošu laišanu apgrozībā tiks noslēgta pāreja uz modernāka dizaina un drošāku Eiropas sērijas banknošu ieviešanu, kas tika sākta 2013. gadā, apgrozībā laižot jauno piecu eiro banknoti.

Eiropas sērijas banknotes nodrošina labāku aizsardzību pret viltošanu un banknošu drošības uzlabojumus, tostarp 100 un 200 eiro banknotēm ir tādi paši pretviltošanas elementi kā 50 eiro banknotei, piemēram, portrets ūdenszīmē un hologrammā, kā arī jauni un uzlaboti elementi, kas padara tās grūtāk viltojamas, bet ir viegli pārbaudāmi.

Jaunums ir pavadoņhologramma. Tas ir pilnīgi jauns pretviltošanas elements, kas redzams 100 un 200 eiro banknošu sudrabotās joslas augšējā daļā. Pagrozot banknoti, var redzēt sīkus eiro simbolus, kas riņķo apkārt nominālvērtības skaitlim. Eiro simboli kļūst skaidrāk saskatāmi tiešā gaismā.

Vēl viens būtisks elements ir visā sērijā jau izmantotais smaragdzaļais skaitlis. Pagrozot banknoti, uz spīdošā skaitļa apakšējā kreisajā stūrī redzams kustīgas gaismas efekts, kas pārvietojas augšup un lejup, un skaitlis maina krāsu no smaragdzaļas uz tumši zilu. Uz jaunajām 100 un 200 eiro banknotēm eiro simboli redzami arī uz skaitļa.

Papildus plašai sabiedrībai paredzētajiem pretviltošanas elementiem jaunajām banknotēm ir jauni un uzlaboti elementi autentiskuma noteikšanai ar iekārtu un ierīču palīdzību.

Iedzīvotājiem nekas speciāli nebūs jādara – nebūs jāiet uz bankām un banknotes nebūs jāmaina. Eiropas sērijas banknotes apgrozībā nonāks pakāpeniski – ar Latvijas Bankas un banku starpniecību. Pirmā izlaiduma banknotes būs apgrozībā kopā ar jaunajām banknotēm un saglabās savu vērtību bez laika ierobežojuma.