Latvijas Arhitektu savienība Elizabetes ielu 2 neatzīst par piemērotu koncertzāles būvniecībai

0 Komentāru

Latvijas Arhitektu savienība nacionālās koncertzāles būvniecībai piedāvājusi trīs variantus – Andrejsalu, Kongresu namu vai Rūpniecības preču tirgus teritoriju. Kultūras ministrija ir gatava izvērtēt visas trīs vietas, tostarp paredzot atteikties no ieceres būvēt koncertzāli Elizabetes ielā 2, bijušajā kompartijas ēkā, stāsta TV3 Ziņas.

Latvijas Arhitektu savienības pieaicinātie eksperti padziļināti analizēja sešas konkurētspējīgākās teritorijas. To izvērtēšanai izvirzīja desmit kritērijus. Proti, eksperti ņēma vērā piekļūšanas iespējas, līdzsvaru starp izmaksām un kvalitāti, sabiedrības atbalstu un citas lietas.

Neils Balgalis
Pētījuma fokusgrupas tematisko diskusiju vadītājs, arhitekts

”Uzdevums bija saprast dažādo sabiedrības grupu viedokli, vajadzības, iespējamos iebildumus pret koncertzāles izveidi Rīgā, apzināties vienojošos un izslēdzošos faktorus, kā arī kopējā diskusijā atrast kvalitatīvos kritērijus.”

Iesaistīto cilvēku loks bija ļoti plašs – arhitekti, mūziķi, mācībspēki, sabiedriskās organizācijas un citi.

Živile Šimkute
pilsētplānotāja

”Pēc šīs analīzes mēs, ievērojot arī fokusgrupas kritērijus un viedokļus, izvēlējāmies trīs vietas. Kongresu nams, Andrejsala un tirgus rajons. Svarīgi saprast, ka katrā no teritorijām būs ļoti dažāda ēka, kam būs ļoti dažāds iespaids uz apkārtējo vidi un sabiedrību.”

Katrai no teritorijām ir gan savi plusi, gan mīnusi. Piemēram, Kongresu namam ir ērta piekļūšana, taču, ēku renovējot, būtu jāsamazina skatītāju zāles izmēri. Savukārt rūpniecības tirgus labi saskanētu ar ”Rail Baltica” attīstības plāniem, taču blakus atrodas ugunsdzēsēju depo un arī apkārtējās apkaimes attīstība esot pārāk neskaidra. Tikmēr Andrejostai ir gan attīstības plāns, gan pietiekami daudz vietas, taču tur zeme tiekot iznomāta privātajiem komersantiem.

Nauris Puntulis
kultūras ministrs, NA

”Droši vien, ka nav pasaulē tādas nozīmīgas koncertzāles, kura būtu uzbūvēta bez asins izliešanas. Patiesībā nav jau ideālas novietnes. Katrai lokācijai būs savi kvēli aizstāvji un tikpat kvēli tās noliedzēji.”

Neatkarīgi no tā, ka piemērotāko vietu koncertzālei Latvijā meklē jau 30 gadus, ministrs ir gatavs turpināt diskusijas un jau šodien, 10. jūnijā, piedāvātos variantus apspriedīs ar mūzikas padomi, bet nākamnedēļ tiksies ar Rīgas domi. Runājot par koncertzāles izbūvi Pasaules tirdzniecības centra ēkā, eksperti pauda, ka esošajā ēkā to izbūvēt nav iespējams un nams būtu jānojauc. Tomēr nojaukšanai tā esot arhitektoniski pārlieku vērtīga.

Nauris Puntulis
kultūras ministrs, NA

”Tīri teorētiski es pieļauju situāciju, ka, ja nespējam ne vienā, ne otrā, ne trešā vietā, mēs varētu atgriezties pie šā sešinieka, kurā bija vēl šīs trīs potenciālās novietnes, taču man gribētos cerēt, ka tā tas nebūs, un mēs spēsim vienoties par kādu no šīm trim piedāvātajām novietnēm.”

Tas nozīmē, ka, ja diskusijas būs auglīgas, tad no idejas būvēt koncertzāli Elizabetes ielā ministrija varētu arī atteikties.

0 Komentāru