Latvijas Aptieku īpašnieku asociācija: Mazajām lauku aptiekām nedraud slēgšana

1 komentārs

Zāļu pretviltošanas sistēmas ieviešana mazajām lauku aptiekām nedraud ar slēgšanu, – šādas izskanējušās bažas noraida Latvijas Aptieku īpašnieku asociācijā. Taču aptiekās ir satraukums, ko darīt situācijā, ja zāļu iepakojumu kodus datorsistēma sākumā neatpazīs.

Izmēros mazie QR kodi uz katra zāļu iepakojuma, kas marķēti jau ražošanā, būs obligāta prasība pēc 9. februāra, lai aptiekās kā pēdējā posmā pārbaudītu – medikamenti ir īsti vai tomēr piegādes ķēdēs iepludināti krāpnieciski viltojumi.

Latvijas Aptieku īpašnieku asociācija gan satraucas, – atlikušas vairs tikai trīs nedēļas līdz šīs verifikācijas sistēmas sākumam, bet liela daļa zāļu ražotāju tā arī joprojām nav vienotajā Eiropas Savienības (ES) reģistrā augšupielādējuši katra medikamenta iepakojuma QR kodus, lai aptiekas tos varētu salīdzināt.

Jānis Lībķens
Latvijas Aptieku īpašnieku asociācijas valdes priekšsēdētājs

Teorētiski varētu būt līdzīga situācija kā ar e-veselības ieviešanu, ja kaut kas nestrādā, līdz ar to tajā momentā zāles izsniegt pacientam nevar. Un ir vajadzīgs kaut kāds valsts mehānisms, kas pasaka priekšā, kā šajā situācijā rīkoties, ja to paciņu vēl vakar varēja izsniegt, tad 9. februārī vairs nevar izsniegt, un ko darīt cilvēkam, kurš šīs zāles nevarēs saņemt, ja tur kaut kādu iemeslu dēļ tās neverificēsies.

Aptiekās pieļauj iespēju, ka cilvēki paliktu bez saviem recepšu medikamentiem, bet nav zināms, uz cik ilgu laiku.

“Vai ir jāgaida kaut kāds valsts institūcijas lēmums – var izsniegt, nevar izsniegt, vai kur vērsties, kam, pie kā jautāt, īsti nav skaidrības, un līdz ar to tas ir jauns izaicinājums, kas stāv priekšā aptiekām, un pārāk ir ļoti daudz nezināmā, kas notiks šajā situācijā. Nu, tāpēc uz to raugāmies ar bažām,” turpina Lībķens.

Par prasības ieviešanu un uzraudzību atbildīgajā Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijā skaidro – cilvēki bez zālēm nekādā gadījumā nepalikšot. “Regulā ir paredzēts speciāls pārejas periods, ka tās zāles, kas ir saražots līdz 2019. gada 9. februārim, drīkst pārdot tādas, kādas tās ir saražotas līdz tam. [..] Drīkst mierīgi arī pārdot līdz derīguma termiņa beigām. To paredz regula,” norāda Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas valdes priekšsēdētāja Inese Erdmane.

Ja pēc iepakojuma skenēšanas sistēma uzrādīs sarkano brīdinājumu, aptiekām zāles jāliek karantīnā un tad jāpārbauda – tā ir tehniska problēma ar ražotāja neievadītiem kodiem ES vienotajā reģistrā vai tiešām tomēr medikamentu viltojums. Pēc Latvijas Zāļu verifikācijas organizācijas teiktā, problēmu varēšot atrisināt dienas laikā.

“Šobrīd arī mēs apzināsim šos konkrētos ražotājus, lūdzot precīzus kontaktus tiem cilvēkiem, kas atbild tieši par QR kodiem. Līdz ar to mums būs kontakti, un mēs arī viņus plānojam savā mājaslapā publiskot, līdz ar to jebkuram jebkurā laikā, arī sestdienā, svētdienā, būs iespēja rakstīt vēstuli viņiem, ja vēlēsies, ja būs situācija,” papildina Erdmane.

Atbildīgajā iestādē uzskata, ka nebūs tādu tehnisku problēmu kā ar e-veselību vai e-nosūtījumu, jo zāļu verifikācijas programma ir veidota ārvalstīs kā vienota sistēma visām ES dalībvalstīm, turklāt testa versijā kopš pērnā jūlija būtiskas problēmas nav konstatētas.

Tikmēr Aptieku īpašnieku asociācijā noraida iepriekš citos medijos izskanējušās bažas, ka zāļu pretviltošanas sistēmas ieviešana iznīcinās lauku aptiekas. Preču skeneri daudziem jau ir, bet pati iegāde un datorprogrammas pielāgošana neizmaksātu dārgi, turklāt mazajām aptiekām ar nelielu pārdošanas apjomu tas vispār var nemaksāt neko, jo pārbaudi var veikt, kodus ievadot ar roku.

“Lai verifikācija būtu par iemeslu aptiekas slēgšanai, droši vien, ka ne. Ja tur aptiekai sakrājas kopā vairāki faktori kā iedzīvotāju skaita samazināšanās, piecenojums nepietiekams, ka viņi nevar finansiāli vienkārši to aptieku uzturēt, tas ir, drīzāk lielākas bažas būtu par šiem te faktoriem, plus vēl arī jaunās prasības kases sistēmām, ko VID ir izvirzījis,” uzskaita Lībķens.

Viltotas zāles Latvijas aptiekās līdz šim nav konstatētas, bet tā ir bijusi problēma aptiekām citviet ES.

1 komentārs