Latvijas aptiekās vērojama medikamentu pirkšanas ažiotāža

1 komentārs

Latvijā joprojām nav reģistrēts neviens saslimšanas gadījums ar bīstamo koronavīrusu. Tikmēr ažiotāža veidojas aptiekās – jau sen kā izpirktas sejas maskas, bet tagad cilvēki sākuši veidot krājumus ar imūnsistēmas stiprinošiem līdzekļiem.

Tik daudz cilvēku, 16, no visiem Latvijas reģioniem kā trešdien Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD) uz koronavīrusa diagnostiku Infektoloģijas centrā nogādājis pirmo reizi. Mediķi spectērpos fiksēti dažādās pilsētās. Tie, kuri jau pabijuši karantīnā un vīrusa nav, prieku pauž internetā.

Baidoties no koronavīrusa, daļā aptieku iedzīvotāji steidz pirkt dažādus medikamentus. Galvenais jautājums farmaceitiem – kā profilaktiski labāk nodrošināties pret koronavīrusu.

“Saistībā ar lielo ažiotāžu, tad visbiežāk tie līdzekļi, ko viņi pērk – temperatūru samazinošie un imunitāti stiprinošie līdzekļi,” stāsta aptieku tīkla ”Euroaptieka” kvalitātes daļas vadītāja Zane Melberga.

Kā vēl nekad iepriekš tieši koronavīrusa dēļ cilvēki jautā, vai ir iespējams iegādāties antibiotikas. “Latvijā antibiotikas bez ārsta nozīmētas receptes nav iespējams iegādāties,” skaidro aptieku tīkla vadītāja.

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) infektologs Māris Liepiņš akcentē, – šobrīd esot nevajadzīga panika: “Lielum lielākā daļa, kas saslimuši ar šo vīrusu, pārslimo vieglā formā, un tad labākajā gadījumā ir augsta temperatūra, pret kuru būtu vajadzīgs paracetamols, kaut ko pret temperatūru. Tas arī viss. Kaut kādus īpašus krājumus nav vajadzīgs veikt.”

Taču ar pašdarbību nedrīkst nodarboties. Cilvēki, kuri atgriezušies no koronavīrusa skartajiem reģioniem un sajūt tam raksturīgos simptomus, jāsauc neatliekamā palīdzība. Nekādā gadījumā nedrīkst doties pie ģimenes ārsta, lai neaplipinātu citus cilvēkus.

Drošākā situācijā varētu būt tie, kuri ir vakcinēti pret pneimokoku. Koronavīruss kā jebkurš vīruss rada komplikācijas, un tā var būt baktēriju izraisītā pneimonija.

“Viena no biežākajam baktērijām, kas ir aiz pneimonijas vīrusa infekcijas, ir tieši pneimokoks. Tāpēc šīs vakcīna varētu pasargāt vismaz kādu daļu no cilvēkiem, kas varētu smagi slimot,” norāda RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs.

Savukārt Slimību un profilakses kontroles centra (SPKC) analīzes departamenta vadītājs Jurijs Perevošķikovs uzsver – tā kā koronavīruss ir vienlaikus ar sezonālo gripu, esot svarīgi, lai cilvēki ir vakcinēti pret gripu: “Lai izvairītos no divām slimībām vienlaikus, gripa arī var pasliktināt veselības stāvokli, ja ir divas infekcijas vienlaikus, un izraisīt vairāk komplikācijas.”

Lielā daļā Latvijas aptieku un būvmateriālu veikalos pilnībā izpirktas aizsargmaskas un respiratori. Savukārt ārstiem darbu arī apgrūtina cilvēku jautājumi, doties vai nedoties atvaļinājumā vai biznesa braucienā.

“Visi ģimenes ārsti zvana un jautā, ko darīt. It kā tā informācija ir pietiekami, bet laikam lomu spēlē panikas elementi,” teic RAKUS Infekciju uzraudzības dienesta vadītājs.

Visefektīvākais – bieži mazgāt rokas un lietot speciālos dezinfekcijas līdzekļus.

1 komentārs