Latvijai vēl jāpiestrādā pie vienotības un uzticēšanās, uzskata Somijas vēstnieks

0 Komentāru
Latvijai vēl jāpiestrādā pie vienotības un uzticēšanās, uzskata Somijas vēstnieks
Foto: Pizxabay

Otrdien, 20. martā, tiek atzīmēta Starptautiskā laimes diena, kas tiek svinēta kopš 2013. gada. Šogad akcents tiek likts uz pozitīvu attiecību kultivēšanu, dalīšanos ar prieku un palīdzēšanu līdzcilvēkiem.

Jautājot, kas ir laime, kāds iedzīvotājs atbild, ka laime sastāv no daudzām mazām laimītēm. Līdzīgu laimes definīciju sniedz arī psiholoģe.

Tā kā pēdējo 20 gadu laikā psiholoģijā laime ir plaši pētīts objekts, iespējams arī noteikt, kā laimes sajūta veidojas. “Laime ir blakus produkts tam, ko mēs domājam, vai tam, ko mēs darām. Visbiežāk cilvēki sliecas domāt par laimi kā par emociju. Par emociju, pašsajūtu, ko varam sajust kā prieku, pacilātību,” atzīst psiholoģe Marija Ābeltiņa.

Kā izrādās, laimi var arī izmērīt, un to katru gadu dara Apvienoto Nāciju Organizācija, veidojot pasaules laimīgāko valstu sarakstu. Šogad, izvērtējot tādus kritērijus kā ienākumus, veselības datus un dažādas priekšrocības, par laimīgāko valsti atzīta Somija.

“Es teiktu, ka Somijas laimes formula sākas ar vienlīdzību un vienlīdzīgām iespējām saistībā ar izglītību – tas ir viens no galvenajiem elementiem Somijas sabiedrībā. Es teiktu, ka vēl svarīgs elements ceļā uz laimi ir sabiedrības vienotība un uzticēšanās – pie tā Latvijai vēl būtu jāpiestrādā,” uzskata Somijas vēstnieks Latvijā Olli Kantanens.

Somijas vēstnieks arī atzīst, ka pats gandrīz vienmēr esot laimīgs, kā jau somam pienākas. Viņš arī atklāj savu laimes noslēpumu. “Katrā Somijas vēstniecībā ir sauna – tas ir slepenais ierocis, kas visus somus padara laimīgus. Sauna ir vieta, kur visi cilvēki ir vienlīdzīgi!”

Laimīgāko valstu sarakstā no 156 valstīm Latvija ierindojas tikai 53. vietā. Tomēr ielās sastaptie cilvēki visi kā viens atzīst – laime ir, jāmāk tikai to atrast!

Santa un Iveta: Jā, mēs šodien esam laimīgas, atradām man izlaiduma kleitu. Un tad laime ir mana mammīte un ģimene, protams.

Baiba: Jā, noteikti! Bez laimes nedzīvojam! Mhm, jā. Laime ir latviešu folklorā – mūsu sieviete visu slavenā.

Renārs un Viktors: Jā, es esmu laimīgs! Laime ir laba pašsajūta, būt saskaņā ar sevi, jā, tā ir laime.

Ja tomēr šķiet, ka ikdienā viss ir slikti, laimes sajūtu iespējams arī uztrenēt. Psiholoģe iesaka izmēģināt kādu vienkāršu vingrinājumu.

Marija Ābeltiņa
psiholoģe

Vakarā mēs apsēžamies un padomājam – kas šodien ir noticis labs. Vismaz 3 lietas. Tad par piecām, un audzēt to līdz 10.

Šādā veidā gan tiks vairots prieks, gan parādīsies spēja saskatīt aizvien vairāk labu notikumu ikdienā.
0 Komentāru