Latvijai draud darbatirgus krīze – nākotnē var nepietikt 30 000 strādājošo

10 komentāri

Vakanču skaits Latvijā aug augumā, dažās jomās trūkst par tūkstošiem darbinieku, kuras vietējie strādājošie un augstskolu beidzēji aizpildīt nespēj. Ar savu problēmas risinājumu jau gadiem ilgi pie valdības durvīm klaudzina uzņēmēji, kas mudina plašāk pavērt durvis viesstrādniekiem no ārvalstīm.

Pirms pieciem gadiem Latvijā dibinātais jaunuzņēmums jeb start-up “Sonarworks” iekarojis pasaules skaņu ieraksta studiju profesionāļu uzmanību. “Sonaworks” radījis unikālu programmatūru skaņas korekcijai. Bet nākamais mērķis ir iekarot 50 reizes lielāku tirgu – tas ir jebkurš, kas mūziku klausās mājās pie datora vai telefonā, atklāja uzņēmuma partneris. Tas nozīmē panākt ļoti strauju uzņēmuma izaugsmi.

 

Uzņēmums, kurā algas sākas ar 1000 eiro mēnesī, šobrīd meklē 12 jaunus kolēģus, tajā skaitā jomās, kur Latvijā ir ļoti maz speciālistu.

Iepriekš daudziem darbiniekiem dota iespēja mācīties, tomēr šoreiz tam nav laika. Vēl tiek meklēti arī grūti atrodamie programmētāji. Ņemot vērā līdzšinējo pieredzi, “Sonarworks” partneris bažījās, vai raiti izdosies atrast atbilstošus darbiniekus.

Gandrīz vai ”mūžīgos darbinieku meklējumos” Latvijā un ārvalstīs ir informācijas tehnoloģiju jomas milzis – uzņēmums “Accenture”, kura pēdējos piecu gadu attīstības plāni un vajadzība piesaistīt 500 darbiniekus pērn, šogad un nākamgad sagādā galvassāpes visai nozarei. Šobrīd uzņēmumā kopumā strādā 1300 darbinieki, no kuriem padsmit procenti veido ārvalstu kolēģi.

Ilgstošās problēmas ar darbiniekiem, iespējams, pamatīgi iekavējušas uzņēmuma attīstību.

Uzņēmumi apsveic ikkatru, arī nelielu soli, ko augsti kvalificēta darbaspēka trūkuma novēršanas virzienā sper valsts, tajā skaitā informācijas tehnoloģiju jomā. Šo caurumu īstermiņā iecerēts lāpīt uz papildu ārvalstu speciālistu rēķina.

Ministrija iecerējusi 303 profesijās tādās jomās kā zinātne, fizika, ķīmija, matemātika, statistika, informācijas un komunikāciju tehnoloģijas, apstrādes rūpniecība, elektronika sludinājuma turēšanas dienu skaitu samazināt līdz 10 un tas ļautu ik gadu piesaistīt 600 augsti kvalificētus speciālistus. Šī nelielā jautājuma apspriešana starp ministrijām un ekspertiem gan turpinās jau kādu laiku, tas valdībā varētu nonākt tuvākajā laikā. Turklāt sarakstam grib pievienoties arī kravas auto šoferi, to iztrūkums šobrīd mērāms līdz pat pusotram tūkstotim, atklāj starptautisko pārvadātāju asociācijas Latvijas auto vadītājs.

Pārvadājumu jomā jau daudz kolēģu piesaistīti no ārvalstīm, visvairāk Ukrainas, Baltkrievijas un Krievijas.

Šobrīd pārvadājumu uzņēmumiem, kuru biznesa apjomi sasnieguši pirmskrīzes līmeni, nepieciešams valsts atbalsts šoferu piesaistē, piemēram, atvieglojot darbinieku ieviešanu no trešajām valstīm. Bet ne tikai – kaut kas ir jādara ar jauniešu apmācībām, jo par kravas šoferi nevar kļūt nevienā skolā, to par dārgu naudu apgūst privātās autoskolās.

Bet neskaitot šoferu problēmas, šie Ekonomikas ministrijas centieni neapstādinās drūmās prognozes, ka nākamo piecus gadu laikā var trūkt pat 30 tūkstoši speciālistu. Tāpēc ministrija lielākās cerības liek uz darba spēka pārkvalificēšanos.

Pēc kara visi gudri – šo teicienu var attiecināt arī uz šobrīd pieaugošo darbinieku iztrūkuma iemesliem,kuru ir daudz. Pirmkārt, šādu raižu būtu mazāk, ja pirms 15 gadiem izglītības sistēmā būtu veiktas reformas, secina ministrijā.

Tāpēc reformas sadarbībā ar izglītības un finanšu ministrijām iecerētas vismaz tagad.

Uzņēmēju organizācija atbalsta ministrijas centienus, bet bažījās, ka ar to var būt par maz, turklāt šobrīd trūkst arī mazāk kvalificēti strādnieki.

Ministrijā gan norāda, ka tā dēvētā lētā darbaspēka ievešana ir politiska izšķiršanās, un šis jautājums būtu jāskata atsevišķi no augstākas kvalifikācijas darbinieku piesaistes jautājumiem, jo te būtiski atšķiras apjomi, sociālie un drošības riski.  Bet jebkurā gadījumā uzņēmēji uzskata, ka būtu jārealizē gudra imigrācija.

Un šajā –  izglītības jomā –  iespējams nošaut divus zaķus uzreiz – tā redz informācijas tehnoloģijas jomas speciālisti. Šobrīd šajā jomā vajadzīgi aptuveni 3000 jauni darbinieki ik gadu, bet Latvijas izglītības iestādes var piedāvāt nepilnu tūkstoti. Ir jāveido pasaules līmeņa informācijas tehnoloģiju augstskola Latvijā, kas aizturētu arī vidusskolnieku aizbraukšanu, uzskata “Accenture” vadītājs Latvijā.

Tam, ka Latvijā trūkst darbaspēka vēl viens no būtiskiem iemesliem ir daudzi aizbraukušie – zemo algu dēļ, un tas tādēļ, ka mums ir zems produktivitātes līmenis. Kamēr tas netiek celts, kas ļautu maksāt vismaz  1000 eiro algu, Latvijā atgriezīsies retais.

Ekspertu teiktais gan liecina, ka problēma ar darba spēku jārisina uzmanīgi – ja ilgstoši pietrūks darbinieku, tas liks uzņēmumiem maksāt nesamērīgi lielas algas esošajiem darbiniekiem un jauna krīze klāt. Bet nevar arī aizrauties ar darbinieku ievešanu – ja būs par daudz, esošajiem strādniekiem algas var nepieaugt vispār.

10 komentāri