Latvija zaudējusi sniega krabju tiesvedībā

7 komentāri
Latvija zaudējusi sniega krabju tiesvedībā
REUTERS / SCANPIX

Eiropas Savienības (ES) Vispārējā tiesa noraidījusi Latvijas prasību attiecībā uz zvejas tiesību aizstāvību sniega krabju zvejas lietā, ceturtdien vēsta laikraksts “Latvijas Avīze”.

Laikraksts informē, ka Latvija bija lūgusi atcelt Eiropas Komisijas (EK) 2018. gada 12. marta vēstuli, kurā šī iestāde formulēja nostāju par Latvijas aicinājumu veikt darbības ES zvejas tiesību un interešu aizstāvībai Svalbāras zvejas apgabalā Norvēģijā.

Tiesas lēmumā norādīts, ka EK darījusi visu, kas ir tās spēkos, lai strīdam ar Norvēģiju sniega krabju jautājumā rastu piemērotu un nekonfrontējošu divpusēju risinājumu. “Ar Svalbāru saistītie jautājumi sniedzas tālāk par zvejniecības interesēm, un blakus ietekmes riski ir svarīgs elements, kas jāņem vērā, sperot katru nākamo soli,” teikts lēmumā.

Tiesas lēmums arī paredz, ka Latvijai jāsedz tiesāšanās izdevumi, kā arī jāatlīdzina EK tiesāšanās izdevumi.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka Norvēģijas varasiestādes 2017. gada janvāra sākumā arestēja Latvijas uzņēmumam SIA “North Star LTD” piederošu zvejas kuģi “Senator”, kas atbilstoši iepriekš noslēgtiem līgumiem zvejoja sniega krabjus Svalbāras (Špicbergenas) ūdeņos.

Norvēģija izvirzīja kuģa īpašniekam pretenzijas par zvejas noteikumu pārkāpumu, ko Latvijas kuģa īpašnieks neatzīst, norādot, ka sniega krabju zveja Svalbāras ūdeņos notikusi atbilstoši 1920. gadā Parīzē noslēgtajam starptautiskajam līgumam, kas pieņemts pēc ES regulas prasībām.

Pēc incidenta Latvijas Ārlietu ministrija iesniedza notu Norvēģijas vēstniecībai ar lūgumu atbrīvot kuģi, kā arī netraucēt zveju, kas notiek atbilstoši starptautiskai vienošanās. Tikmēr Norvēģijas vēstnieks Latvijā Steinars Ēgils Hāgens akcentēja, ka Norvēģijai ir iespēja licencēt sniega krabju zveju tās kontinentālajā šelfā, jo ES un Latvija šādas licences bez Norvēģijas zināšanas izsniegt nevar.

7 komentāri