Latvijā veidota raķete kosmosā? Visai reāli!

Komentāri

Raķetes palaišana kosmosā ir ļoti grūti sasniedzams uzdevums, īpaši jau Latvijā. Tomēr pieci entuziasti no Latvijas ir nolēmuši to izdarīt!

Pauls Irbins, kurš savulaik pretendēja doties ceļojumā uz Marsu, ar savu komandu Latvijas simtgadei izdomājuši visai kosmisku dāvanu – Latvijas veidotās raķetes palaišanu kosmosā. Tiek plānots, ka pēc diviem gadiem raķete aizlidos vismaz 100 kilometrus augstu, tādējādi kļūstot par pirmo Latvijā izgudroto, izveidoto un palaisto raķeti valsts vēsturē.

Projekta idejas autors Irbins norāda, ka raķetes būvēšana un palaišana kosmosā ir pietiekami liels izaicinājums pašiem sev, gan personīgi, gan arī profesionāli. Ar savu drosmīgo ideju komanda grib iedvesmot Latvijas jauniešus nebaidīties no lieliem un sarežģītiem izaicinājumiem.

Šobrīd tiek veikti testa lidojumi ar nelielo raķeti. Pēdējais mēģinājums notika šā gada 22. novembrī, kad raķete sasniedza gandrīz 200 metru augstumu 3 sekundēs un droši nosēdās tuvu palaišanas vietai. Projekta tehniskais vadītājs Andrejs Puķītis uzskata, ka līdz 2018. gada beigām būs nepieciešami seši līdz desmit raķetes mēģinājuma lidojumi, lai pārbaudītu visas detaļas – dzinēju, korpusu, izpletni, radioraidītāju, GPS, augstuma mērītāju un citas.

Andrejs Puķītis, projekta tehniskais vadītājs:

Šis ir tikai modelītis, nākotnē mums tā raķete būs apmēram trīs reizes lielāka, daudz gudrāka, daudz pilnīgāka ar dažādiem kompozītmateriāliem. Tā būs veidotā no 3D printētām detaļām.

Tiek plānots, ka raķete tiks palaista no jūras, atrodoties 25 kilometrus virs ūdens līmeņa, ar vairākiem hēlija gaisa baloniem. Tādējādi tiks samazināta atmosfēras pretestība, kas varētu apgrūtināt palaišanu. Tomēr priekšā ir gan juridiskie, gan tehniskie izaicinājumi un uzdevumi, piemēram, raķetes korpuss ir jāpadara vieglāks un elektronika drošāka, atzīmē Pauls Irbins.

Nākamajā raķetes palaišanā paredzēts sasniegt viena kilometra un pēc tam jau desmit kilometru augstumu. Tehnisko atbalstu drosmīgajam projektam nodrošinājusi arī Aizsardzības ministrija. Ja divu gadu laikā ambiciozo projektu izdosies īstenot, Latvija kļūs par 20. valsti, kas sasniegusi kosmosu saviem spēkiem, lai arī ar mazu, tomēr savu raķeti.

Foto

Lasi vēl