Latvijā uz laiku izstādīts dzintars, kas reiz dāvināts britiem par Ulmaņa pagaidu valdības aizsargāšanu

Pievienot komentāru
Latvijā uz laiku izstādīts dzintars, kas reiz dāvināts britiem par Ulmaņa pagaidu valdības aizsargāšanu
ILZE VĒBERE, TV3 ZIŅAS

Latvijā šodien, 26. jūnijā, atgriežas vērtīga vēstures liecība, kas saistās ar britu militārās misijas Liepājā veikto Latvijas Republikas pagaidu valdības Ministru prezidenta Kārļa Ulmaņa vadībā aizsardzību.

Ārlietu ministrijā (ĀM) publiskai apskatei nodots dzintars, kas 1919. gadā tika piešķirts atbildīgajam britu militārās misijas vadītājam majoram Ostinam Henrijam Kīnenam par pagaidu valdības aizsardzību.

Atzīmējot šo notikumu, ĀM šodien notiek ceremonija sadarbībā ar Apvienotās Karalistes vēstniecību Latvijā un vēstnieku Kītu Šenonu. Dzintars uz laiku glabāšanā un izvietošanai publiskai apskatei tiks nodots Latvijas Kara muzejam.

Dāvanu pirms 100 gadiem viņam pasniedza toreizējais Latvijas Ministru prezidents Kārlis Ulmanis. Nozīmīgo vēstures liecību uz Rīgu atvedušas divas majora mazmeitas, kuras Latvijā ieradušās, lai piedalītos ar kuģi “Saratov” saistītos svinīgos atceres pasākumos Liepājā.

Pasākuma laikā līdztekus majoram Kīnenam dāvātajam dzintaram būs aplūkojama arī 1939. gadā Ulmaņa sūtītā apsveikuma telegramma par godu majora laulībām un citi materiāli.

Majors Kīnens bija britu militārās misijas vadītājs, kurš 1919. gada 7. martā ieradās Liepājā, kur tobrīd atradās Latvijas Republikas Pagaidu valdība. Viņš bija atbildīgs par Pagaidu valdības Ministru prezidenta Ulmaņa sākotnējo aizsardzību britu militārajā misijā Liepājā, pēc tam – par Ulmaņa un Ministru kabineta drošu nokļūšanu uz “Saratov” klāja.