Latvijā strauji samazinājies mežirbju skaits – ornitologi domā, kā glābt šo putnu

0 Komentāru
Latvijā strauji samazinājies mežirbju skaits – ornitologi domā, kā glābt šo putnu

Par gada putnu izvēlētā mežirbe var kļūt par reti sastopamu putnu. Tā apgalvo Latvijas ornitoloģijas biedrības pārstāvji, kuri novērojuši, ka mežirbju skaits samazinājies pat par 89%.

Kā jau putna nosaukums – mežirbe – liecina, tad šie radījumi dzīvo mežā. Līdz šim meža dzīvesveids šiem putniem ir devis pajumti un barību, taču jau teju desmit gadus mežirbju skaits ir ļoti strauji, pat dramatiski samazinājies.

Latvijas ornitoloģijas biedrības projekta ”gada putns” vadītājs Andris Dekants norāda, ka mežirbju skaits no 150 000 ir samazinājies līdz aptuveni 15 000. Tāpēc šī skumjā iemesla dēļ mežirbes izvirzītas gada putna statusam. “Ar gada putnu mēs vēlamies pievērst sabiedrības uzmanību,” viņš skaidro.

Mežirbju straujajam samazinājumam ir vairāki iemesli, norāda ornitologs. Tās ir klimata izmaiņas, arī meža cūku lielais skaits, kas tagad jau tiek strauji samazināts. Taču lielāko ietekmi mežirbju populācijā rada meža struktūras izmaiņas.

“Tās pašas kailcirtes, kas atstāj lielus pleķus, tā kā šaha dēlīti uztaisa. Mežirbe ir liels nometnieks, tas nozīmē, ka viņai nepatīk ceļot, kur viņa piedzimst, tur viņa dzīvo un nomirst,” norāda Andris Dekants.

Mežirbes izmirst tiešām ļoti lielā skaitā, jo šie putni nepārlido uz labākām vietām. Tāpēc ornitologu pirmais aicinājums ir vērsts mežsaimniekiem, kuri var situāciju ietekmēt tiešā veidā: “Aicinām meža īpašniekus par to piedomāt. Atstāt pēc iespējas vairāk krūmus, pamežu, tā ir vieta, kur viņas var baroties.”

Pētnieki šogad turpina skaidrot iemeslus, kas samazina mežirbju skaitu. Tāpat arī tiek veidotas un virzītas likumdošanas izmaiņas, kas vērstas, lai saglabātu mežirbju skaitu.

0 Komentāru