Latvija simtgadē saņems unikālu dāvanu – Gaiziņkalna virsotni

Pievienot komentāru
Latvija simtgadē saņems unikālu dāvanu – Gaiziņkalna virsotni
Ekrānuzņēmums no LNT Ziņu video

Latvijas simtajā dzimšanas dienā valsts saņems unikālu dāvanu – Gaiziņkalna virsotni.

Tagad tas kā vēsturiskais mantojums ir privātīpašumā, bet, vēloties to nosargāt no ārzemju investoriem, nolemts kalna virsotni atdot valstij. Kā tur izskatās šobrīd?

Latvijas visaugstākais punkts – Gaiziņkalna virsotne – privātīpašumā Gaiziņu ģimenē nonāca līdz ar Latvijas dibināšanu 1918. gadā. Tagad mazmazbērni vēlas šo kalnu dāvināt valstij, neprasot nevienu centu. Tā būtu grandioza dāvana Latvijas simtgadē.

311,6 metrus augstā Gaiziņkalna virsotnes platība ir 0,7 hektāri. Mantojuma īpašnieki – trimdas latviešu ģimene ASV ar Inesei Apeli priekšgalā.

Rādot senās fotogrāfijas ar vecvectēvu Jēkabu Gaiziņu, Inese izsaka cerību, pēc kalna virsotnes uzdāvināšanas valsts atradīs naudu, lai jau ap Latvijas 100. dzimšanas dienas laiku varētu slieties jauns skatu tornis un lielā mastā plīvot Latvijas karogs.

Foto

Gaiziņkalna virsotnes īpašniece Inese Apele:

Mans tēvs arī gribēja vienu tēlu no Tālavas taurētāja. Vai tas būtu torņa virsotnē, vai Gaiziņa virsotnē, es tagad mēģinu atrast māksliniekus, kas vēlētos šajā projektā piedalīties.

Inese Apelei virsotne, bet, izrādās, viss Gaiziņkalns ar tā nogāzi simtprocentīgi ir privātīpašums vairākiem citiem. Kalna pakājē dzīvojošie ir pārliecināti – nodot kalna virstoni Latvijas valsts īpašumā ir labākais variants.

Vietējie satraucas, ka straujos tempos Gaiziņa apkārtni jau vairāk nekā tūkstoš hektāru platībā uzpircis Krievijas miljonārs Jurijs Šeflers.

Gaiziņkalna apkārtnes iedzīvotājs Aigars:

Ir tāds Šeflera kungs, kurš laikam gribētu te visu nopirkt, ja būtu iespējams, viņš uzpērk apkārtējos īpašumus. Tiek izpirktas visas zemes, grib tā kā apvienot, lai būtu liels, liels privātīpašums.

Taču Gaiziņkalna virsotnes īpašniece Inese Apele spītīgi turas pretī un lēmusi dzimtas bagātību dāvināt valstij, jo pirms miršanas tēvs lūdzis to nosargāt latviešiem.

Līdz ar dāvinājumu valstij nāks noteikumi, ko ievērot – Gaiziņkalna virsotni nekad nedrīkstēs ieķīlāt vai pārdot ārzemniekiem. Jau šobrīd īpašnieki izjutuši spiedienu no miljonāriem zemi pārdot.

Gaiziņkalna virsotnes īpašniece Inese Apele:

Viens no tiem cilvēkiem man piedāvāja divus miljonus. Mēģina sazināties ar manu brāli Amerikā, ja netiek galā ar mani, tāpēc es arī gribu nodrošināties, ka neviens nenāks. Tas ir bīstami atņemt, jo tas jau nav vienkāršs zemes gabals.

Madonas novada dome visus šos gadus ir ieguldījusi nodokļu maksātāju naudu Gaiziņkalna virsotnes kā privātīpašuma sakārtošanā. Kad virsotne tiks uzdāvināta valstij, dome ir gatava turpināt ieguldīt finanses, piemēram, skatu torņa būvniecībā.

Kad tieši Amerikas latviešu ģimenei piederošā Gaiziņkalna virsotne nonāks valsts īpašumā, nav vēl zināms, taču, neraugoties uz to, ikviens var doties pastaigās pa dabas takām un izbaudīt panorāmiskas dabas ainavas.

Video

Lasi vēl