Latvijā sagatavoti labojumi likumā, kas paredz aizliegt dzīvnieku izmantošanu cirkā

Komentāri

Zemkopības ministrija sagatavojusi apjomīgus labojumus Dzīvnieku aizsardzības likumā, kas tostarp paredz arī aizliegumu izmantot savvaļas dzīvniekus cirka izrādēs. Likumprojekta autori neslēpj, ka likums labots sabiedrības spiediena dēļ.

Protestēja pret nežēlīgu attieksmi

Pirms vairāk nekā gada atklātībā parādījās video par nežēlīgām dresūras metodēm, sitot dzīvniekiem. Pie Rīgas cirka sākās vērienīgas protesta akcijas. Biedrība ”Dzīvnieku brīvība” pieprasīja aizliegt savvaļas dzīvnieku izmantošanu cirkā un par šo iniciatīvu savāca aptuveni 25 tūkstošus parakstus. Aptuveni gadu Kultūras un Zemkopības ministrijā lēma kā rīkoties, līdz beidzot izdarīti labojumi “Dzīvnieku aizsardzības likumā”:

27.1. pants paredz, ka savvaļas sugas dzīvnieku (gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu) aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un kā atrakciju dzīvnieku izrādīt to publiski.

”Tātad savvaļas dzīvnieku izmantošana cirka izrādēs, vai dažādās brīvdabas atrakcijās Latvijas teritorijā ir aizliegta,” rezumē Zemkopības ministrijas parlamentārais sekretārs Ringolds Arnītis.

Aizliegums gan neattieksies uz mājdzīvniekiem.

”Tas process ir veidojies gadsimtiem. Tie ir selekcionēti ar tādu domu, lai viņi būtu paklausīgi ar jau iedzimtām īpašībām. Tāpēc mēs palikām pie viedokļa, ka mājdzīvniekus, kas jau ir radināti būt paklausīgi cilvēkiem, mēs aizliegto sarakstā neiekļaujam,” piebilda Arnītis.

Gatavi panākt arī mājdzīvnieku izmantošanas aizliegumu

Biedrības “Dzīvnieku brīvība” pārstāvji pauž gandarījumu par Zemkopības ministrijas lēmumu un ir gatavi panākt aizliegumu cirkā izmantot arī mājdzīvniekus.

”Pagaidām fokusēsimies uz to, lai šīs likumprojekts sasniegtu to stadiju, lai arī deputāti saprastu, ka Latvijā dzīvnieku aizsardzība kļuvusi par svarīgu sabiedrības interesi. Tad skatīsimies kā rīkoties tālāk,” uzsvēra biedrības “Dzīvnieku brīvība” vadītājs Aivars Andersons.

Rīgas cirka vadītāja Lolita Lipinska no intervijas atteicās, norādot, ka viņas rīcībā esošajā likumprojektā nav iekļauts aizliegums savvaļas dzīvniekus izrādīt cirkā. Zemkopības ministrijā pieļauj, ka direktores rīcībā varbūt ir novecojusi likumprojekta versija. Par labojumiem “Dzīvnieku aizsardzības likumā” vēl lems valdība un Saeima. Atgādinām, ka vairākās Eiropas valstīs savvaļas dzīvnieku izmantošana cirkā jau ir aizliegta.

Foto

Video

Lasi vēl