Latvijā sācies starptautisks konkurss kordiriģentiem

Pievienot komentāru

Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģēšanas katedra, atzīmējot akadēmijas simtgadi un kordiriģentu katedras 75. gadadienu, šajā nedēļā organizē starptautisku kordiriģentu konkursu. Tajā piedalās Latvijas populārākie profesionālie un amatieru kori, tos diriģēs konkursa dalībnieki – diriģenti no Eiropas, Austrālijas un Āzijas valstīm.

Džeks Aperlī ir viens no 17 diriģentiem, kuri piedalās Latvijas Mūzikas akadēmijas kordiriģentu konkursā. Džeks ir no Apvienotās Karalistes, šajā reizē viņam ir mēģinājums diriģēšanā pie klavierēm.

Jaunais diriģents nesen absolvējis mūzikas akadēmiju Londonā un jau paguvis piedalīties divos starptautiskos konkursos diriģentiem, šī ir trešā reize, kad Džeks piedalās starptautiskā konkursā. “Man šķita, ka šī ir brīnišķīga iespēja, jo Latvijā ir ļoti labi uzturēta koru mūzikas tradīcija.”

Citā akadēmijas zālē pilnā sparā rit simfoniskā orķestra mēģinājums. Lai arī konkursa nosaukumā minēts, ka šī ir kordiriģentu sacensība, šogad jaunajiem diriģentiem būs jāstājas arī orķestra priekšā.

Diriģentus vērtēs starptautiskā žūrija, viena no žūrijas pārstāvēm un visa konkursa mākslinieciskā vadītāja ir Aira Bērziņa. Konkursa dalībnieki otrdien izlozēja secību, kādā konkursanti stāsies žūrijas priekšā.

Savukārt jau trešdien tiks aizvadīta konkursa pirmā diena.

“Notiks 1. kārta – diriģēšana pie klavierēm, ko arī visi diriģenti šobrīd mēģinās. Ceturtdien notiks 1. kārtas turpinājums, bet jau citādi – ar kori, kur katrs kontaktēsies ar kori,” skaidro Bērziņa.

Jāzepa Vītola 6. starptautiskā kordiriģentu konkursa mērķis ir popularizēt latviešu kordziedāšanas kultūru un Dziesmu svētku tradīciju pasaulē, stiprināt Latvijas un Eiropas kordiriģēšanas tradīciju pēctecību un profesijas prestižu. Dziesmu svētku tradīcija izaugusi par nozīmīgāko Latvijas atpazīstamības zīmi mūsdienās.

Kā norāda akadēmijā, kopš katedras dibināšanas un profesionālas Latvijas kordiriģēšanas skolas izveides Jāzepa Vītola Latvijas Valsts konservatoriju un akadēmiju absolvējuši ap 700 kordiriģentu, bet Latvijas kora māksla guvusi plašu starptautisku atzinību.

Oficiālā konkursa valoda darbā ar kori ir angļu valoda, tostarp arī Latvijas dalībniekiem. Visas konkursa norises būs atvērtas publikai. Piektdien un sestdien konkursantu un koru uzstāšanās būs skatāma kā atsevišķi koncerti ar profesionālo koru uzstāšanos.