Latvijā izmanto jaunu tehnoloģiju – uzbūvē tiltu, nemainot ezera gultni un krastus

1 komentārs
Latvijā izmanto jaunu tehnoloģiju – uzbūvē tiltu, nemainot ezera gultni un krastus
FOTO: Gunita Gaide

Veicot stratēģiski svarīgā Tempļakalna ielas gājēju tilta būvniecību Alūksnē, Madonas reģionālās vides pārvaldes prasība bija –  būvniecības procesā nemainīt Alūksnes ezera krastus un gultni.

Tilta būvniekiem tas bija liels izaicinājums, kuru tie godam paveica. Tempļakalna ielas gājēju tilts konkursā Gada labākā būve 2015  nominācijā Inženierbūve ieguva 2. vietu, savukārt konkursā Latvijas Būvniecības gada balva – nominācijā Jauna inženierbūve tiltam tika piešķirta trešā vieta.

Prasība būvniecības procesā nemainīt ezera krastus un  gultni tika izvirzīta, jo Alūksnes ezers un tam līdzās esošā teritorija ir uzskatāma par kultūras pieminekļu aizsardzības zonu.

Ezerā dzīvo dažādas zivju un vēžveidīgo sugas, kā arī aug ūdens augi, un, aizskarot ezera krastus vai gultni, visticamāk, tiktu nodarīts kaitējums ezera ekosistēmai. Tādēļ Latvijā tradicionāli lietoto tehnoloģiju tilta būvniecības procesā  veidot smilšu uzbērumus nebija iespējams izmantot,” skaidro Alūksnes pašvaldības Plānošanas un attīstības nodaļas projektu vadītāja Sanita Adlere.

Tilta apgaismojuma projektēšanu un izveidi veica uzņēmums ArkiLED, kas jau ir veidojis  apgaismojumu vairākiem Latvijā nozīmīgiem arhitektoniskiem objektiem, piemēram, VID ēkai.

Šajā vasarā Tempļakalna ielas gājēju tiltam tika izveidota arī apskaņošana.

Sanita Adlere stāsta: “Alūksnes pašvaldība vēlējās radīt romantisku noskaņu, tādēļ muzikālais noformējums tika veidots, apvienojot dažādus skaņdarbus un papildinot  ar dabas skaņām. Mūzika lieliski saskan ar apkārtējo vidi, kur mājo daudz ūdens putnu un līdzās ir romantiski parki.”