Latvija piedāvājumu nākamajam ES daudzgadu budžetam uzskata par kategoriski nepieņemamu

0 Komentāru
Latvija piedāvājumu nākamajam ES daudzgadu budžetam uzskata par kategoriski nepieņemamu
Foto: EPA / LETA

“Kategoriski nepieņemams”. Tā Latvijas amatpersonas raksturo piedāvājumu Eiropas Savienības (ES) nākamajam daudzgadu budžetam.

Tajā paredzēts samazināt finansējumu tādās Latvijai svarīgās jomās kā lauksaimniecība un kohēzijas politika. Par Latvijas interesēm gaidāmas sīvas cīņas Briselē.

Eiropas Komisija (EK) šomēnes prezentēja savu piedāvājumu nākamajam ES daudzgadu budžetam – no 2021. līdz 2027. gadam. Grūtākais esot bijis salāgot Apvienotās Karalistes kā lielas donorvalsts aiziešanu no bloka un Eiropas jaunos izaicinājumus – drošību un migrāciju.

Kļuvis arī zināms, ka konkrēti Latvijai kohēzijas aploksni, kuru Latvija līdz šim plaši izmantojusi, investējot infrastruktūrā, piemēram, autoceļos, piedāvā samazināt par 13%. Tas izsaucis plašu Latvijas amatpersonu kritiku.

“Aprēķina formulā nav ietverts demogrāfiskais aspekts un citas lietas. Latvijas nostāja šobrīd ir kategoriski neatbalstīt esošo piedāvājumu,” noteica Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS).

Premjers arī nebija mierā ar pārāk striktiem Eiropas uzstādījumiem, kurās jomās jāinvestē. Latvija vēlētos plašas iespējas ieguldījumiem ceļos, zinātnē un pētniecībā.

Turpmākajās sarunās ar EK Latvija grasās meklēt domubiedrus no citām valstīm, lai cīnītos par kohēzijas finansējumu.

EK pārstāvniecībā gan skaidroja, ka situācija nemaz nav tik slikta. Piemēram, Lietuvai un Igaunijai kohēzijas finansējums apcirpts krietni vairāk. Tas tādēļ, ka šīs valstis attīstījušās veiksmīgāk nekā Latvijā.

Arī Latvijas lauksaimnieki tiešmaksājumos saņemšot vairāk nekā patlaban.

“Ja Latvija spēs izmantot gan struktūrfondus, gan finanšu garantijas un citus instrumentus, tad kohēzijas finansējuma robu varēs aizpildīt ar uzviju. Neaizmirstam, ka parādīsies arī Aizsardzības fonds, un zinātniekiem būs daudz lielākas iespējas,” atzina EK pārstāvniecības Latvijā vadītāja Inna Šteinbuka.

Savukārt, runājot par valstu brīvību investīcijās, Šteinbuka atzīmēja, ka tas ir Eiropas kopējais, nevis kāds dalībvalsts budžets. Attiecīgi līdzekļi jātērē tā, lai sasniegtu Eiropas kopējos mērķus.

EK cer, ka piedāvāto budžetu varētu apstiprināt nākamgad maijā, taču nav izslēgts, ka diskusijas par to varētu ievilkties.

0 Komentāru