Latvijā pieaug kaņepju audzēšanas apjomi

0 Komentāru
Latvijā pieaug kaņepju audzēšanas apjomi
FOTO: LETA

Mūsu senčiem kaņepju sēklas bijušas viens no galvenajiem olbaltumvielu avotiem gavēņa laikā gaļas un piena vietā, jo to pārbagātā uzturvērtība jau tad tika pielīdzināta dzīvnieku izcelsmes produktiem. Pēdējos gados Latvijā atkal no jauna attīstās kaņepju audzēšana.

Uz gadskārtējo Latvijas Industriālo kaņepju asociācijas konferenci pulcējušies Latvijas kaņepju audzētāji. Interesanti, ka zālē lielākā daļa ir gados jauni cilvēki. Kaņepes Latvijā tiek audzētas aptuveni 50 zemnieku saimniecībās. Taču daudzi to izvēlas hobija pēc vai kādu citu motīvu vadīti.

Visbiežāk kaņepju audzēšana notiek kā videi draudzīgs projekts, kā rezultātā tiek iegūti pārtikas produkti – eļļa, sviests, kaņepju sēklas. Latvijā ir arī vairākas lielas saimniecības, kur audzētās kaņepes tiek izmantotas rūpniecībā, būvniecībā un autobūvē.

Šonedēļ Latvijas kaņepju audzētāji atskatījās uz pagājušā gada darba rezultātiem. Nozare attīstās – par to liecina skaitļi. Pērn trīskāršojušās platības, kurās audzētas kaņepes.

2013. gadā Latvijā kaņepes tika audzētas 230 ha lielās platībās, 2015. gadā tās saruka līdz 120 ha, bet pērns trīskāršojās. 80% no izaudzētā tiek pārstrādāts pārtikā, bet 20% šķiedrā un rūpnieciskā lietošanā.

Visi kaņepju audzētāji atzīst, ka atklājot savu nodarbošanos, bieži vien nākas saskarties ar aizspriedumiem, jo daudzi liek vienlīdzības zīmi starp kaņepēm un marihuānu, kas savu bēdīgo slavu ieguvusi pateicoties psihotropām vielām tās sastāvā.

0 Komentāru