Latvijā pieaudzis ar difteriju saslimušo bērnu skaits; ārsti norāda uz vecāku bezatbildību

0 Komentāru
Latvijā pieaudzis ar difteriju saslimušo bērnu skaits; ārsti norāda uz vecāku bezatbildību
FOTO: Flickr

Vecāku bezatbildība, nezināšana un atteikšanās no vakcinēšanas – ārsti uzskata, ka tie ir galvenie iemesli, kāpēc šogad audzis to bērnu skaits, kuri saslimuši ar dzīvībai bīstamo difteriju.

Gadu no gada turpina pieaugt to vecāku skaits, kuri pie ģimenes ārsta rakstveidā atsakās no bērna vakcinēšanas, tikmēr Latvija vēl aizvien Eiropā ir līdere šīs slimības izplatības antitopā.

Pat kaimiņu zemes Latvijas mediķiem lūdz pastāstīt un parādīt piemērus, jo pašiem tādu nav. Arī bēgļu invāzija Eiropā situāciju var tikai būtiski pasliktināt.

2011. gads uzskatāms par zināmu lūzuma punktu, jo kopš tā laika ar difteriju Latvijā saslimst arvien vairāk cilvēku. No 2012. gada līdz šā gada oktobra beigām tie ir vairāk nekā 40 cilvēki, tostarp 16 bērni.

Pirms dažām nedēļām Bērnu slimnīcā ar difteriju nonāca divi skolas un bērnudārza vecuma bērni, kopumā šogad saslimuši četri.

Mediķi bažījas, ka arvien pieaug to vecāku skaits, kuri rakstveidā atsakās bērnu vakcinēt. Turklāt vakcinēšanās ir valsts apmaksāta.

Rezultātā tas var draudēt ar šīs slimības epidēmiju, kāda iepriekš piedzīvota 90. gadu vidū un šā gadsimta sākumā. Epidemiologi norāda – kopš tā laika šī slimība arī turpina savu uzvaras gājienu.

 

Pēdējos divos gados difterija dzīvības Latvijā ir saudzējusi, tomēr šai slimībai var būt letālas sekas. Jo īpaši, ja saslimušais laikus netiek ārstēts ar antitoksisko serumu.

Daudzās valstīs to vairs nemaz neražo, jo difterija tur, pateicoties vakcinācijai, ir izskausta. Bet satraukumu rada fakts, ka bēgļu invāzija Eiropā šo jautājumu var sāpīgi aktualizēt.

Dace Zavadska, BKUS bērnu pediatre, infektoloģe

Eiropas slimību kontroles un profilakses centrs ir ziņojis arī saistībā ar bēgļiem, ka ir konstatētas gan ādas difterijas, gan rīkles difterijas formas, un valstīs, kur difterija nav izplatīta, tas viņus satrauc, viņi pārskata, kāds ir imunizācijas līmenis. Ja šī problēma ļoti aktualizētos saistībā ar bēgļiem, tad, piemēram, citām valstīm nebūtu nemaz tik viegli iegūt šo antitoksisko serumu.

Latvija šobrīd serumu saņem no Krievijas, un vēl to ražo Ukrainā un Baltkrievijā. Bet attiecībā uz simptomiem ārsti saka – slimība ir gana viltīga – sākumā tā var šķist kā parasta angīna.

Skaties video:

0 Komentāru