Latvijā noziedznieku elektronisko uzraudzību ieviesīs ne ātrāk par jūliju

0 Komentāru
Latvijā noziedznieku elektronisko uzraudzību ieviesīs ne ātrāk par jūliju
FOTO: LETA

Elektroniskās aproces Latvijā, kas aptuveni 200 ieslodzītajiem ļautu daļu soda izciest mājās, tiks izmantotas ne ātrāk par jūliju. Iepriekš bija prognozēts, ka sistēma tiktu ieviesta jau nākammēnes. Iemesls – Latvijai jau tradicionāls, neveiksmīga iepirkuma procedūra. 

Ideja par elektronisko uzraudzību ir vismaz 6-7 gadus veca. Toreiz tā tika piesaukta dzimumnoziedznieku kontroles sakarā. Tagad, kad pēckrīzes budžets ļauj pievērsties, savulaik malā noliktiem projektiem, runa ir par asistentu mājas arestam.

Tā ir īpaša sprādze, kas visbiežāk tiek aplikta ap cilvēka kāju. Savukārt, viņa mājās ir izvietota ierīce, kas kontrolē vai sprādzes īpašnieks nepamet ēku. Šādā veidā reāls apcietinājums pie noteiktiem apstākļiem var tikt aizstāts ar termiņa izciešanu mājās.

Par šo ierīču ieviešanu runā jau kopš 2008. gada, taču apstākļos, kad ministriju tēriņi tika mazināti, līdz realizācijai netika. Ierēdņu darba kārtībā tās atkal parādījās 2011. gadā, uzsākot sarunas ar Norvēģiju par līdzfinansējuma piesaisti. Divus gadus vēlāk tas arī saņemts. Tādēļ sākotnēji optimistiski tika ziņots, ka aproces tiks ieviestas 2014. gada rudenī, tad šā gada februārī, bet tagad arī šis termiņš pārcelts uz vasaru.

Saeima par elektroniskās uzraudzības ieviešanu konceptuāli nobalsoja septembrī, savukārt jau nākammēnes februārī visam vajadzēja darboties.

Taču šodien ministrija valdībai lūdza termiņu pagarināt līdz jūlijam.

Ja viss notiktu, kā plānots, tad eksperimentālā kārtā, pirmie, kas sistēmu izmēģinātu būtu tie, kam daļu soda varētu aizstāt ar mājas arestu un elektronisko uzraudzību. Ap 200 cilvēku gadā.

Taču tā kā šobrīd pārceļas pat pirmais posms, nav zināms, kad elektronisko uzraudzību varētu izmantot ne vien pirmstermiņa atbrīvošanā, bet arī par salīdzinoši nelieliem noziegumiem.

Vienošanās ar Norvēģijas valdību paredz, ka tā sedz tikai sistēmas ieviešanu. Savukārt jau no nākamā gada, aptuveni 700 tūkstošu lielās uzturēšanas izmaksas jāfinansē no valsts budžeta.
0 Komentāru