Latvija noteikta par dabas katastrofas zonu

1 komentārs

Visā Latvijā ir izsludināta valsts mēroga dabas katastrofa. Šāds lēmums pieņemts šorīt Krīzes vadības padomes ārkārtas sēdē.

Sēde tika sasaukta, lai izskatītu pašvaldību lūgumus izsludināt ārkārtējo situāciju 11 novados. Tomēr – definējumu nolemts mainīt un attiecināt uz visu Latvijas teritoriju.

Rudens lietavu un plūdu izraisītās sekas lauksaimniecībā definējamas kā valsts mēroga dabas katastrofa.

Atšķirībā no ārkārtas situācijas šāds formulējums neuzliek nekādus ierobežojumus, bet ļauj iedarbināt nepārvarama spēka jeb forsmažora apstākļus. Amatpersonas skaidro, ka lauksaimniekiem tagad ir juridisks pamats saņemt atvieglojumus dažādu līgumu un saistību neizpildes gadījumā, tai skaitā arī pret Eiropas komisiju.

 

Jānis Dūklavs
zemkopības ministrs, ZZS

Tas attiecas uz lauku atbalsta dienesta Eiropas naudu maksājumiem. Ir jāizpilda vesela virkne kritēriju, kas arī netiks izpildīti. Arī zaļināšanas un visus pārējos pasākumus, kas saistīti ar Eiropas naudas saņemšanu. Lauku atbalsta dienestam sakarā ar šā stāvokļa izsludināšanu tiesības nepiemērot atsevišķus likuma pantus.

Lietavu un plūdu dēļ kartupeļu audzētāji un graudu audzētāji nevarēja iegūt sēklu pilnā apjomā. Bet daudzi sējumi pavasarī varētu neizaugt.

1 komentārs