Komentāri
Latvija no ASV varētu iegādāties pretgaisa aizsardzības raķetes Stinger
FOTO: LETA

Turpinot vizīti ASV, aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) ar vietējām amatpersonām apspriedis iespēju Latvijai piegādāt pretgaisa aizsardzības raķetes Stinger, informē Aizsardzības ministrija.

Vakar Vējonis tikās ar ASV aizsardzības sekretāra vietnieku Bobu Vorku, ASV valsts sekretāra palīdzi Eiropas un Eirāzijas lietās vēstnieci Viktoriju Ņūlandi un ASV Nacionālās drošības padomes Eiropas lietu direktoru Čārlzu Kupčanu, lai pārrunātu drošības situāciju Eiropā un ASV spēku klātbūtni Latvijā un Baltijā.

Vējonis pateicās par ASV konsekvento atbalstu Latvijas neatkarības nodrošināšanā un norādīja, ka ASV spēku klātbūtne ir būtiska, lai nodrošinātu reģionālo stabilitāti. Vorks savukārt norādīja, ka ASV ir skaidri apliecinājušas savu apņemšanos nodrošināt kolektīvo aizsardzību NATO sabiedrotajiem, un viņš vēlreiz apliecināja ASV valdības gatavību arī turpmāk nodrošināt ASV spēku klātbūtni Latvijā.

Vējonis informēja par Latvijas valdības plāniem paātrināt Latvijas aizsardzības budžeta pieaugumu un vēlmi sasniegt 2% no iekšzemes kopprodukta jau 2018.gadā. Savukārt Vorks norādīja, ka aizsardzības budžeta pieaugumam ir nozīme ne tikai tālākā sabiedroto atbalsta nodrošināšanā, bet arī Latvijas aizsardzības spēju attīstībā. Viņš pozitīvi novērtēja Nacionālo bruņoto spēku kaujas gatavības celšanas pasākumus, tostarp personāla apmācību un skaitliskā sastāva palielināšanu.

Tikšanās laikā tika apspriestas iespējas Latvijai no ASV iegādāties dažādas ieroču sistēmas, jo īpaši pretgaisa aizsardzības raķetes “Stinger”. Aizsardzības ministrs norādīja, ka Latvijai nepieciešams paātrinātā kārtībā iegādāties ieročus, lai sasniegtu augstāku kaujas gatavību un spēju reaģēt uz esošajiem draudiem, kā arī segtu to spēju iztrūkumus, kas izveidojušies iepriekšējos gados nepietiekamā aizsardzības finansējuma rezultātā.

Vējonis pateicās ASV par Eiropas drošības atbalsta iniciatīvas ietvaros piešķirto finansējumu un informēja, ka tā ietvaros veiksmīgi nodrošināti kopīgi militārās infrastruktūras pilnveidošanas projekti Lielvārdes un Ādažu bāzēs, kā arī iegādāts ekipējums, lai veicinātu NBS spēju stiprināšanu.

ASV amatpersonas informēja, ka ASV sagaida arī turpmāku papildu atbalstu Eiropas drošības atbalsta iniciatīvai. Vienlaicīgi tika norādīts, ka ASV prezidents Baraks Obama pievērsīs īpašu vērību tam, kādā veidā sabiedrotie pilda apņemšanos palielināt aizsardzības izdevumus līdz 2% no iekšzemes kopprodukta.

Vējonis informēja, ka viena no pašreizējām Latvijas prioritātēm ir pilnvērtīga uzņemošās valsts atbalsta nodrošināšana sabiedroto spēkiem Latvijā. “Vēlamies panākt to, lai jūsu karavīri Latvijā varētu justies kā mājās, tādēļ uzņemošās valsts atbalsts ir viena no Latvijas galvenajām prioritātēm, kam nepieciešami ne tikai papildu cilvēkresursi, bet arī finanšu līdzekļi,” sacīja aizsardzības ministrs.

Tikšanās laikā pārrunāja arī robežu drošības jautājumus, kas pēc Krievijas agresijas Ukrainā ieguvuši arvien lielāku aktualitāti. Aizsardzības ministrs informēja ASV pusi par Latvijas valdības apņemšanos stiprināt iekšējo drošību, pievēršot īpašu uzmanību robežas aizsardzībai, kā arī Valsts robežsardzes materiāli tehniskās bāzes uzlabošanai. ASV puse norādīja, ka būtiski nostiprināt robežu tādā veidā, lai tā nodrošinātu valsts drošībai svarīgus militāros uzdevumus.

Jau ziņots, ka aizsardzības ministrs apmeklē ASV darba vizītē no 18. līdz 24.aprīlim.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl