Latvija nākamgad plāno atvērt vēstniecību Austrālijā

4 komentāri

Latvija plāno palielināt vēstniecību skaitu. Valdība radusi finansējumu, lai nākamgad varētu atvērt diplomātisko pārstāvniecību Austrālijā. Ārlietu ministrijas ieskatā vēstniecība būtu nepieciešama arī Brazīlijā. Taču naudas trūkuma dēļ ieceri par pirmo pārstāvniecību Latīņamerikā pagaidām nav iespējams īstenot.

Jau vairākus gadus Ārlietu ministrija lolo ieceri par vēstniecības atvēršanu Austrālijā, kur vēsturiski izveidojusies latviešu kopiena. Tagad valdība ir piešķīrusi nepilnus divus miljonus eiro, lai nākamgad beidzot atvērtu Latvijas pārstāvniecību Austrālijā. Par to gan vēl būs jālemj Saeimai.

Kā norāda ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs (JV), vēstniecība vajadzīga vairāku iemeslu dēļ: “Mums Austrālijā ir aktīva un pietiekami liela diaspora. Tāpat arī Jaunzēlandē – ne tik liela, bet tomēr ir. Otrkārt, tas ir saistīts ar ekonomisko saišu stiprināšanu ar reģionu.”

Jaunā vēstniecība būtu arī nepieciešama, lai censtos nodrošināt iespējami plašu atbalstu Latvijas centieniem pēc sešiem gadiem uz laiku kļūt par ANO Drošības padomes dalībvalsti.

Jaunumus par to, ka Austrālijā nākamgad varētu sākt darboties Latvijas vēstniecība, ar aplausiem šonedēļ sveica Pasaules Brīvo latviešu apvienības sanāksmē. Organizāciju vada Austrālijas latviete Kristīne Saulīte: “Es domāju, ka tas sapnis, ja varētu teikt, beidzot ir piepildījies. Un tā būs realitāte. Mēs jau ļoti daudzus gadus par šo jautājumu runājam gan sabiedrībā, gan arī valdības mērogā, arī ar Austrālijas valdību, kad mums ir bijusi tā iespēja.”

Austrālijas latvieši ir gandarīti par valdības lēmumu. “Tas aktivizēs latviešu sabiedrību. Jo pēc tam, kad tu ilgāku laiku prasi, prasi, prasi un tad ir nē, diemžēl nē, nē, nē un tad beidzot kaut kas ir, tad beidzot kaut ko varēs arī vairāk darīt. Bet es domāju, ka tā lieta arī ir, ka tas nāks pašai Latvijai ļoti par labu, jo Okeānijas rajons ir ļoti liels rajons. Tur ir 14 valstis,” skaidro Sidnejas Latviešu biedrības vadītājs Jānis Čečiņš.

“Fiziskā klātbūtne, ka ir telpas, ka ir konkrēta vieta, kur ir vēstniecība, tas arī ir ļoti svarīgi,” pauž Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē vadītājs Jānis Grauds.

Tikmēr pagaidām nācies atlikt ieceri atvērt pārstāvniecību Brazīlijā, kas būtu Latvijas pirmā vēstniecība Latīņamerikā. “Brazīlija bija ielikta mūsu prioritāšu sarakstā, bet, protams, ņemot vērā to budžeta apspriešanas procesu, kāds bija, ņemot vērā pieejamo naudas daudzumu, tad divas vēstniecības vienā gadā vienkārši nav iespējams atvērt,” saka Rinkēvičs.

Nožēlu par to pauž Brazīlijas latvietis Hanss Bērziņš, jo viņš vēlētos, lai Latvijas un Brazīlijas attiecības kļūtu ciešākas: “Kultūras jomā un biznesa jomā, visās jomās mēs esam attālināti viens no otra. Vēstniecība būtu labi, lai atvērtu visas iespējas, kas ir Brazīlijā, arī varbūt Latīņamerikā, Dienvidamerikā un būt tuvāk.”

Latvijai patlaban kopumā ir 47 diplomātiskās pārstāvniecības.

4 komentāri