Latvijā konstatēta bīstama kastaņu kaite – bakteriālais vēzis

Komentāri
Latvijā konstatēta bīstama kastaņu kaite – bakteriālais vēzis
FOTO: LETA

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti zirgkastaņas paraugā konstatējuši bīstamu kaiti, bakteriālo vēzi. Šāda baktērija Latvijā atklāta pirmo reizi.

Pirmie infekcijas simptomi ir stumbra mizas bojājumi pie sakņu kakla vai apmēram viena metra augstumā virs tā. Bojājumu vietās pavasarī izdalās tumšs, bet caurspīdīgs, staipīgs eksudāts, kas pamazām kļūst oranži sarkans, dzeltenbrūns un necaurspīdīgs.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Eksudāta izdalīšanās raksturīga mitros apstākļos (arī rudenī). Vasarā (sausos apstākļos) ap eksudāta izdalīšanās vietu var veidoties tumšs, trausls uzbiezinājums. Raksturīga mizas plaisāšana, zem tās var būt oranži brūns krāsojums.

Ilgākā laika posmā bojājumi kļūst lielāki un izplatās pa visu stumbru un zariem, kā arī dziļāk koksnē (nav zem zemes – uz saknēm).

Mitros apstākļos stipri inficētām zirgkastaņām novērojami arī simptomi uz lapām. Vispirms uz lapas plātnes parādās brūni, neregulāras formas, šķautņaini (0,5–1 mm diametrā) plankumi, ap kuriem redzams gaišāks loks.

Ar laiku šie plankumi saplūst kopā un veidojas lieli lapu audu bojājumi, līdz lapas nokrīt. Kopumā jaunāki koki (10 – 30 gadīgi) var aiziet bojā trīs līdz piecu gadu laikā.

Apkārtējā vidē infekcija izplatās ar vēju, lietus ūdeņiem, inficētiem instrumentiem, ar kukaiņiem vai citiem organismiem, kas nonākuši saskarsmē ar inficēto auga daļu, kā arī stādāmo materiālu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl