Latvijā konstatēta bīstama kastaņu kaite – bakteriālais vēzis

Komentāri
Latvijā konstatēta bīstama kastaņu kaite – bakteriālais vēzis
FOTO: LETA

Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) eksperti zirgkastaņas paraugā konstatējuši bīstamu kaiti, bakteriālo vēzi. Šāda baktērija Latvijā atklāta pirmo reizi.

Pirmie infekcijas simptomi ir stumbra mizas bojājumi pie sakņu kakla vai apmēram viena metra augstumā virs tā. Bojājumu vietās pavasarī izdalās tumšs, bet caurspīdīgs, staipīgs eksudāts, kas pamazām kļūst oranži sarkans, dzeltenbrūns un necaurspīdīgs.

Eksudāta izdalīšanās raksturīga mitros apstākļos (arī rudenī). Vasarā (sausos apstākļos) ap eksudāta izdalīšanās vietu var veidoties tumšs, trausls uzbiezinājums. Raksturīga mizas plaisāšana, zem tās var būt oranži brūns krāsojums.

Ilgākā laika posmā bojājumi kļūst lielāki un izplatās pa visu stumbru un zariem, kā arī dziļāk koksnē (nav zem zemes – uz saknēm).

Mitros apstākļos stipri inficētām zirgkastaņām novērojami arī simptomi uz lapām. Vispirms uz lapas plātnes parādās brūni, neregulāras formas, šķautņaini (0,5–1 mm diametrā) plankumi, ap kuriem redzams gaišāks loks.

Ar laiku šie plankumi saplūst kopā un veidojas lieli lapu audu bojājumi, līdz lapas nokrīt. Kopumā jaunāki koki (10 – 30 gadīgi) var aiziet bojā trīs līdz piecu gadu laikā.

Apkārtējā vidē infekcija izplatās ar vēju, lietus ūdeņiem, inficētiem instrumentiem, ar kukaiņiem vai citiem organismiem, kas nonākuši saskarsmē ar inficēto auga daļu, kā arī stādāmo materiālu.

Lasi vēl