Latvijā jau tagad ir vairāk seksuālo noziegumu nekā citur Eiropā, vai bēgļi tos vairos?

5 komentāri
Latvijā jau tagad ir vairāk seksuālo noziegumu nekā citur Eiropā, vai bēgļi tos vairos?
FOTO: SCANPIX

Arvien vairāk cilvēku starp bēgļiem un noziedzību liek vienādības zīmi, un baidās, ka līdz ar viņu ierašanos Ķelne sāksies arī tepat Latvijā.

Bet tas nozīmē slēpt galvu smiltīs, jo vardarbības un seksuālu noziegumu pret sievietēm mums ir vairāk kā citur Eiropā arī bez bēgļiem.

Latvijā katra trešā sieviete no vardarbības cieš, tikai reti kura ir gatava par to runāt.  Skaista, inteliģenta sieviete, kas kā krustu nes vardarbības rūgto pieredzi.

Jaunībā varmāka bijis vīrs, vēlākos gados viņu izvarojis pilnīgs svešinieks un, kad licies, baisāks par piedzīvoto nekas vairs nevar būt – viņas partneris, alkohola reibumā un atriebes mākts, pašas mājās pastrādāja vēl zvērīgākas lietas turklāt viņas pusaugu dēla klātbūtnē.

Vai varmāka saņems sodu – var tikai minēt. Izmeklēšana var ilgt 15 mēnešus. Šobrīd pagājis gads. Tātad priekšā vēl trīs cerību pilni mēneši.
Iepriekšējā vēršanās policijā, kad sievieti mežā izvaroja svešinieks, tā arī beidzās – ar neko.

Sieviešu centra Marta vadītāja apgalvo, ka Latvijā vardarbības apmēri pret sievietēm ir šokējoši un tie mūs Eiropā izvirzījuši līderos.
Fizisku vai seksuālu vardarbību Latvijā pieredzējušas 40% sieviešu. Turklāt lielākā daļa sieviešu bailēs no vardarbības, savu ikdienas dzīvi pielāgo tā, lai no tās izvairītos – neiet viena, vēlu vakarā, piedomā, kā ģērbties, uzvesties, lai nenonāktu provocējošā un divdomīgā situācijā.

Tomēr tas, ko uzzinām no dažādiem statistikas datiem, pētījumiem – ir tikai aisberga redzamā daļa.

Psihoterapeite Marija Ābeltiņa, kas gan savā privātpraksē, gan krīzes centrā Skalbes gadiem ir uzklausījusi no vardarbības cietušo sieviešu stāstus norāda, ka atšķirībā no citām rietumu valstīm, pie mums sistēmiskā attieksme, ka sieviete ir aizsargājama, vēl tikai veidojas.

Foto:

Vairums pētījumu skaidri parāda, ka pret sievietēm vardarbīgi izturas lielākoties viņai zināmi cilvēki un visvairāk sieviete tiek apdraudēta tieši pašas mājā un ģimenē.

Valsts policija gan ar savu statistiku mēģina apgāzt sacelto paniku.

Sociālantropoloģe Aivita Putniņa spēj tikai pabrīnīties par pašmāju iedzīvotāju liekulību, uzskatot, ka seksuālie noziegumi pret sievietēm Latvijā kļūs aktuāli vien ar imigrantu uzņemšanu, tāds viedoklis viņai radies piedaloties bēgļu atbalsta piketā.

Viņasprāt, sabiedrība šausminās par notikušo Vācijā, bet pamatoti varētu sašust par sieviešu ikdienu tepat, neatkarīgi no tā – bēgļu mums ir vai nav.

Vēl pirms pāris gadiem, ja tikai teorētiski Ķelnes situāciju pārnestu uz Latviju, juridisku rīku sievietes aizsardzībai nebūtu, norāda krimināltiesību pētniece Sanita Sīle. Šobrīd situācija ir mainījusies un administratīva soda vietā jau varam runāt par kriminālatbildību.

Lai gan seksuālas uzmākšanās gadījumā mēs pāridarītāju šobrīd varam baidīt ar cietumsodu, Valsts policijā tik optimistiska attieksme pret seksuālās varmākas sodīšanu viss nav.

Bet tas, ka iesniegumu nav, nenozīmē, ka problēmas nav. Arī seksuālas uzmākšanās gadījumi darba vietā mums Krimināllikumā formulēti daudz neitrālākos terminos kā diskriminācijas aizliegums.

Speciālisti norāda, ka vēl daudz nepadarīto mājas darbu, lai sievietes pasargātu no visas veida vardarbības, turklāt rīcībai jāseko nevis no atsevišķiem entuziastiem pašiniciatīvas līmenī, bet tai jābūt politiskai gribai.

Skaties video!

TOP komentāri

 • umma
  +3 +3 0

  umma

  Vienreizēji - tas nozīmē, ka ikviens nelegālais imigrants tikai samazinās kopējo seksuālās varmācības līmeni Latvijā. Jāprasa, lai sūta uzreiz tā pavairāk, jo citādi mums švaki ar varmācības reitingu.
 • Haralds Elceris
 • Marija Gabreme
  +1 +1 0

  Marija Gabreme

  Kā tas žurnālists, kurš vakar apgalvoja, ka visas izvarošanas Eiropā izfantazētas, izcietīs šo rakstu un foto :)
  Starp citu organizējas puišu kustība sieviešu pavadīšanai, ja kādai kaut kurp jāiet vienai- "Brālis Māsai" . Piesakieties, sievietes, kurām tas var noderēt un puiši, kuri vēl ir vīrieši.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl