Latvijā izzūd valūtas maiņas punkti

Komentāri

Eiro ieviešana kārtīgi sapurinājusi valūtas maiņas tirgu, tam piedzīvojot strauju kritumu. Kopš Latvija pievienojās Eiropas Savienībai (ES), valūtas maiņas punktu skaits mūsu valstī samazinājies apmēram uz pusi.

Pērn kopējais nozares apjoms bija vien piektā daļa no 2013. gada apgrozījuma. Turklāt jaunu izaicinājumu sagādās arī lita aiziešana no valūtas tirgus.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Valūtas punkta SIA Tavex vadītājs Andris Arhipenko norāda, ka situāciju sarežģī arī nevienlīdzīgā konkurence starp bankām un valūtas maiņas punktiem, jo ir atšķirīgi noteikumi uz komisiju maksām, atstājot valūtas maiņas punktus pabērna lomā.

”Šobrīd tika izveidota asociācija, kuras darbs ir sakārtot tiesisko vidi, tas ir viens no uzdevumiem. Asociācijas biedri šobrīd saskata nevienlīdzību tirgū un faktiski Konkurences likuma pārkāpumu. Šobrīd tiek veikts dialogs ar valsts iestādēm, lai atrastu kopīgu risinājumu un veiktu attiecīgus grozījumus normatīvajos aktos,” piebilst Arhipenko.

Tikmēr pēc pārejas uz eiro arī lielākā komercbanka Latvijā izjūt krasās pieprasījuma izmaiņas, taču tas nākotnē likšot vairāk fokusēties uz citiem biznesa virzieniem, piemēram, apdrošināšanu.

”Kritums ir ievērojams, mēs principā šobrīd runājam par to, ka bankā dienas laikā iziet varbūt pat pāris desmiti vai nepilns simts darījumu, kas ir saistīti ar valūtas maiņu tieši skaidrajā naudā, tātad tas īstenībā ir ļoti maz,” norāda AS Swedbank Rīgas reģiona vadītājs Dzintars Kalniņš.

Komercbankā arī skaidro, ka kopumā krītas skaidrās naudas apjomi, jo cilvēki labprāt ceļojot un arī ikdienā izvēlas maksāt ar norēķinu kartēm, un tā drīzāk tulkojama kā modernā laikmeta tendence.  Latvijas Banka lēš, ka valūtas tirgus ir samazinājies ļoti kardināli – no 1,6 miljardiem līdz aptuveni 477 miljoniem eiro.

Decembra beigās Latvijā bija 58 Latvijas bankas licencētas kapitālsabiedrības, kas nodarbojas ar valūtas pirkšanu un pārdošanu, kopumā veidojot 106 šādus valūtas maiņas punktus visā Latvijā. Taču, ja paraugās vismaz desmit gadus senā pagātnē, tad 2004. gadā šādu uzņēmumu un valūtas maiņas punktu bijis divreiz vairāk.

Tikmēr pieprasītāko valūtu troni vēl aizvien ieņem ASV dolārs, angļu mārciņa un Krievijas rublis, kā arī nereti cilvēki pērk arī dāņu un zviedru kronas.

Daudzas valūtas, kas ir pieprasītas tikai tūrisma sezonā. Kopumā Latvijā iespējams iegādāties apmēram 50 dažādas valūtas, pat tik eksotiskas kā Kenijas šiliņš, Maurīcijas salas rūpija un Dominikānas peso. Valūtas maiņas punkti tomēr kopumā uz nozari raugās optimistiski un uzskata, ka tirgus pieradīs pie jaunajiem apstākļiem un jau drīzumā tajā atkal ienāks jauni spēlētāji.

Skaties video!

Lasi vēl