Komentāri
Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur HIV pacientu ārstēšana tiek uzsākta novēloti
FOTO: Flickr

ASV Nacionālā veselības institūta pētījums liecina, ka antiretrovirālās terapijas uzsākšana uzreiz pēc HIV diagnosticēšanas palielina iespēju aizkavēt vīrusa izplatīšanās risku, kas rodas, gaidot, kamēr tā saukto CD4 jeb imunitātes šūnu skaits asinīs ir samazinājies līdz 350 šūnām uz mm³ asiņu, kad parasti tiek uzsākta ārstēšana.

Ja HIV inficēto ārstēšana tiek sākta stadijā, kad CD4 šūnu līmenis ir 500 šūnas uz mm³ asiņu, risks, ka vīruss progresēs līdz AIDS diagnozei, kā arī citām nopietnām saslimšanām vai pat nāvei, samazinās par 53%.

Agrāka HIV ārstniecības nodrošināšana nozīmē gan labākus rezultātus HIV inficētajiem, gan mazākus valsts izdevumus veselības aprūpei. UNAIDS aprēķinājusi, ka katrs investētais ASV dolārs HIV ārstēšanā rada 17 dolāru lielu ekonomisko ieguvumu.

Uzsākot agrāku terapiju, tiek ietaupīti 43% no nākotnē paredzamajiem izdevumiem, ko nāktos tērēt, ārstējot HIV radītās papildu saslimšanas – tuberkulozi, sēnīšu infekcijas, vēzi, diabētu u.c. Kā liecina pētījums, cilvēkresursu ziņā ieguvumi būtu vēl lielāki – nepilnu divu paaudžu jeb 35 gadu laikā tiktu apturēta AIDS epidēmija. Tādējādi kopumā pasaules ekonomikai iegūtu 760 miljonus dzīves gadu.

“Diemžēl Latvija ir vienīgā valsts Eiropā, kur, pretēji ekspertu ieteikumiem un arī UNAIDS pētījumā paustajām atziņām, HIV inficēto pacientu ārstēšana ar antiretrovirālām zālēm tiek uzsākta novēloti jeb tikai tad, kad CD4 šūnu līmenis ir līdz 200 šūnām uz mm³ asiņu. Līdz ar to Latvijā vīrusa ārstēšana ir izmaksu neefektīva un HIV infekcijas ārstēšanas izmaksas arvien pieaug, savukārt vīrusa izplatība notiek daudz straujāk nekā citās valstīs,” atzīst RSU Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedras docente Anda Ķīvīte.

”Latvijā faktiski HIV pacientu ārstēšana tiek uzsākta jau AIDS stadijā, kad cilvēka imunitāte ir galēji novājināta un pamatslimībai var būt pievienojušās smagas blakusslimības kā vēzis, tuberkuloze, kuru ārstēšanai no veselības budžeta arī ir jātērē būtiski līdzekļi. Līdz ar to HIV ārstēšanā izmantotie līdzekļi tiek izmantoti neefektīvi,” norāda Ķīvīte.

Uzsākot agrīnu HIV inficēto pacientu terapiju, praksē uzskatāmi tiktu īstenota politiķu bieži piesauktā nepieciešamība ieviest strukturētu pieeju veselības aprūpes budžeta plānošanā, kas nozīmē HIV ārstēšanā ieguldīto līdzekļu ietaupījumu ilgtermiņā. Arī veselības ministrs Guntis Belēvičs publiski vairākkārt paudis, ka papildu finansējums veselības nozarei varētu tikt rasts, vienīgi īstenojot strukturālās reformas, kas sakārtos sistēmu un tās finansēšanu, padarot to ekonomisku izdevīgu un medicīniski efektīvāku.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl