Latvijā ir 14 000 jauniešu bezdarbnieku

Komentāri

Daži no galvenajiem jauniešu bezdarba iemesliem – augstās prasības algai un vājas profesionālās iemaņas. Darba tirgū īpaši izteikti pietrūkst jauniešu ar profesionālo izglītību.

Pieredzes trūkums, nepietiekamas zināšanas, pārāk lielas algas prasības un motivācijas trūkums – šie ir izplatītākie iemesli, kāpēc daļa jauniešu Latvijā nespēj atrast darbu. Nodarbinātības valsts aģentūras pārstāve Lelde Ķikute norāda, ka jaunieši bez izglītības vairāk meklē palīgstrādnieku, pārdevēja darbus, kā arī klientu apkalpošanas, datu ievades un operatoru darbus. Savukārt tie, kam jau ir iegūta profesionālā kvalifikācija vai augstākā izglītība, – augstākās specialitātes darbus, piemēram, informācijas tehnoloģiju jomā.

Foto

Vidējais bezdarba ilgums jauniešu vidū ir pieci mēneši. Uzskats, ka darba devējs nevēlas ieguldīt jaunieša izglītošanā un apmācībā, jau ir pagātnē. Tieši praktisko zināšanu trūkums ir jauniešu bezdarba lielāka problēma. Profesionālās izglītības prestižs sabiedrības acīs joprojām ir zems, tomēr tieši jauniešu ar profesionālo izglītību akūti pietrūkst darba tirgū.

Līga Meņģelsone, Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore

Šobrīd es tiešām varu apgalvot, ka tie jaunieši, kas izvēlas savu karjeru saistīt ar kādu konkrētu profesionālo ievirzi jau pēc pamatskolas, ir ļoti pieprasīti. Faktiski šie jaunieši nebūs situācijā, ka viņiem nebūs darba.

Pārsteidzoši, taču piektdaļa no jauniešiem bezdarbniekiem ir cilvēki ar augstāko izglītību. Latvijas Jaunatnes padomes prezidents Emīls Anškens uzsver, ka tas ir saistīts ar to, ka bieži jaunieši iestājas tajās programmās un universitātēs, kur ir vairāk budžeta vietu un mazāks konkurss, taču vēlāk nevēlas strādāt profesijā, ko apguvuši.

Tiek prognozēts, ka līdz 2020. gadam izteiktākais jaunā darbaspēka deficīts būs novērojams inženierzinātņu, veselības aprūpes un informācijas tehnoloģiju sfērā, tāpēc tieši šajās jomās jaunieši būs īpaši pieprasīti.

Video

Lasi vēl