Latvija ilgstoši gatavo medicīnas speciālistus ārzemēm

Komentāri

Šā brīža sistēma ir kliba uz abām kājām – tā par jauno ārstu sagatavošanu Latvijā saka veselības ministrs. Savukārt Ārstu biedrība norāda, ka Latvijā ilgstoši gatavo jaunos speciālistus ārzemēm, un tā augstskolas īsteno biznesa intereses.

Topošais ārsts Kārlis Rācenis ir viens no 210 Stradiņa universitātes medicīnas fakultātes studentiem, kuri īsi pirms Jāņiem saņēma diplomu. Turpmāk Kārlis cer studēt terapiju un ceļu pretim nefrologa specialitātei turpināt rezidentūrā tepat, Latvijā, bet zina, ka daļa bijušo kursabiedru jau pošas ārzemēm.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kārlis Rācenis, topošais ārsts

Lielākā lieta, kāpēc tas tā notiek, ir atalgojums, tas, kas ļoti stimulē doties uz ārzemēm, jo, pabeidzot sešus gadu studijas, ārzemēs ir iespēja diezgan labi nopelnīt. Tas ir smieklīgi, ja mēs, piemēram, strādājam kā sanitāri, kur mums īsti nav vajadzīga nekāda izglītība, un pēc tam, iegūstot ārsta grādu, aizejam rezidentūrā, un tas atalgojums ir kādu 30 vai 40 eiro lielāks, bet atbildība ir pavisam cita.

Rezidenti brauc uz ārzemēm, jo pēc 6 gadu studijām saņem 300-400 eiro, turklāt visiem nemaz vietas rezidentūrā nepietiek. Iepriekš apmaiņas programmā Kārlis mācījies Berlīnē, un tā ir viena no iespējām, kur doties, ja Latvijā rezidentūrā viņš netiks. Turklāt Vācijā par rezidentūru viņš saņemtu apmēram 6 reizes vairāk nekā šeit. Tāpēc Latvijas Ārstu biedrībā saka – jau ilgstoši Latvija sagatavo speciālistus citām zemēm.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents

Tagad skatos šo milzīgo plūsmu, kas ir tieši pēc beidzējiem, viņi visi nāk uz Ārstu biedrību saņemt dokumentus un taisnā ceļā dodas projām. Mēs vienkārši iztērējam valsts resursus, pazaudējam savus jauniešus ar labākajām smadzenēm.

Turklāt Ārstu biedrībā norāda, ka valstī vispār trūkst vienotas nostādnes, kuru nozaru mediķi šobrīd un nākotnē būs nepieciešami.

Paši studenti atzīst, ka nereti viņu izvēli par labu noteiktai specializācijai nosaka iespējas nopelnīt, tāpēc šobrīd pieprasītākas esot studijas ginekoloģijā un oftalmoloģijā, bet mazāk pieprasīta ir tiesu medicīna un arī neatliekamā palīdzība. Arī Veselības ministrs piekrīt, ka situācija ir aplama, turklāt nepieciešams arī kopumā palielināt vietu skaitu rezidentūrā, veicinot arī topošo ārstu sadarbību ar reģionālajām slimnīcām.

Taču, kamēr augstākajā līmenī tiek doti solījumi šo jautājumu sakārtot, topošajam ārstam Kārlim risinājumi jāmeklē jau tagad. Lai nopelnītu iztiku un varētu studēt, viņš ir gatavs nākotnē apvienot darbu galvaspilsētā un kādā no reģiona slimnīcām.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl