Komentāri
Latvijā ievieš jaunu pieeju uz aknām “aizceļojušu” vēža šūnu ārstēšanā
FOTO: LETA

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcā pagājušajā nedēļā veikta mēneša laikā otrā unikālā operācija vēža pacientam. Operācija veikta 52 gadus vecam vīrietim, kuram diagnosticēts ļaundabīgs audzējs resnajā zarnā ar desmit metastāzēm abās aknu daivās. Kādreiz šādas diagnozes pacienti saņēma paliatīvu ārstēšanu, kas nozīmē, ka radikāla ārstēšana vairs nav iespējama. Tomēr, pateicoties ārvalstīs uzkrātai pieredzei, arī Latvijā tiek ieviestas jaunas ārstēšanas pieejas.

Ārstēšanas metodes mērķis ir pilnībā likvidēt metastāzes aknās un saglabāt to funkciju. Ārstēšana veikta divu posmu operācijā. Situāciju sarežģījis tas, ka metastāzes bija skārušas abas aknu daivas, tāpēc vienā operācijā nebūtu iespējams metastāzes likvidēt tā, lai izslēgtu aknu mazspējas attīstīšanos.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pirmā aknu operācija pacientam tika veikta augustā, un mediķu uzdevums bija izņemt četras metastāzes no kreisās daivas un pārdalīt labās daivas asinsvadu, lai novirzītu asins plūsmu uz kreiso daivu, tādā veidā palielinātu tās apjomu un izvairītos no aknu mazspējas. Starp abiem operāciju posmiem pacients turpināja saņemt ķīmijterapiju, pēc kuras kreisajā daivā metastāzes vairs netika konstatētas un tā bija palielinājusies. Pēc tam tika veikta otrā operācija, izņemot smagāk skarto labās puses aknu daivu. Operācija bijusi sarežģīta, jo aknā bija saaugumi un metastāzes bija cieši saistītas ar lielajiem asinsvadiem. Operācija kopumā ilgusi divas stundas, un pašlaik pacienta stāvokli mediķi raksturo kā stabilu.

Latvijā gada laikā resnās un taisnās zarnas vēzi konstatē ap 1200 pacientu. Aptuveni pusei no viņiem metastāzes attīstās aknās. Ja šos pacientus neoperē, tad piecus gadus nodzīvo tikai 2%, bet ārvalstu kolēģu pieredze rāda, ka pēc šādām plašām un sarežģītām operācijām piecu gadu dzīvildzi sasniedz 50% līdz 60% pacientu.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl