”Latvija iet pretī bezdibenim,” – tā uzņēmēji raksturo jaunākos Globālās konkurētspējas datus

0 Komentāru
”Latvija iet pretī bezdibenim,” – tā uzņēmēji raksturo jaunākos Globālās konkurētspējas datus
FOTO: LETA

Nepatīkamas ziņas šī diena nesusi Latvijas ekonomikai. Jau otro gadu pēc kārtas Globālas konkurētspējas indeksā Latvija kāpj uz leju un būtiski sāk atpalikt no Lietuvas un Igaunijas.

Uzņēmēju organizācijas šo ziņu raksturo skarbi – Latvijas valsts iet pretī bezdibenim. Un problēmas, kas konkurētspēju grauj, sen zināmas.

Prestižo mērījumu par 149 valstu konkurētspēju, piesaistot uzņēmējus, katru gadu veic Pasaules ekonomikas forums.

Diemžēl jau otro gadu Latvija reitinga krīt, šogad no 44 uz 49 vietu. Salīdzinājumā – Lietuva pakāpusies uz 35.vietu, bet Igaunija ir 30. Uzņēmēju organizācijas, kas jau gadiem runā par investīciju aizplūšanu, ziņu uzņēmušas kā šoku un pēdējo brīdinājumu valdībai.

Uzņēmējdarbību raksturojošas sadaļās, kas pētītas, lielāks vai mazāks kritums novērots visās. Liekākā problēma ir tiesiskā regulējuma efektivitāte, kur no 112. vietas Latvija nokritusies uz 116. vietu.

Sabiedrības uzticība politiķiem Latvijai dod 95 vietu, kas arī kritums. Ne mazāk problēmu Latvijai ir ar inženieru un citu augsti kvalificētu talantu piesaisti. Tāpat trūkumi konstatēti nodokļu sistēmas efektivitātē un lielajā birokrātijā. Tā visa rezultātā Latviju reitingā apsteigusi pat Krievija.

Ekonomisti gan aicina šādām lietām nepievērst pārāk lielu uzmanību, jo šādi reitingi, kas mēr tik dažādas valstis nevar būt precīzi.

Par konkurēt spējīgāko valsti jau vairākus gadus tiek atzīta Šveice. Tāpat augšgalā ir ASV un Singapūra. Savukārt viskonkurētnespējīgākās ir Jemena, Mauritānija un Čada.

Taču, kā norāda uzņēmēji, pats būtiskākais, ko šādi un līdzīgi reitingi parāda, ir – ka Latvijā situācija neuzlabojas, un mēs savā konkurētspējā atpaliekam no galvenajiem konkurentiem Baltijā.

Video

0 Komentāru