Latvija iepirkusi pretvīrusa medikamentu, ko PVO neiesaka izmantot; mediķiem būs iespējams izvēlēties – izmantot vai ne

55 komentāri

Pasaules Veselības organizācija (PVO) ieteikusi neizmantot pretvīrusa medikamentu “Remdesivir” Covid-19 pacientu ārstēšanai, un tagad šis jautājums ir arī Latvijas ārstu dienaskārtībā. Zāles jau kopš novembra Latvijā izmanto smagākā stāvoklī esošo slimnieku ārstēšanā, un medikamentu iegādei iztērēts 1,1 miljons eiro.

“Remdesivir” Latvijas mediķi izmanto kopš novembra sākuma, šis preparāts novērtēts kā labs. PVO pētījums pašmāju mediķus nav satraucis, un šīs zāles turpinās izmantot. “Remdesivir” izskatās kā pulveris, kuru šķīdina un intravenozi ievada kopā ar fizioloģisko šķīdumu pacienta asinsritē. Šie medikamenti nav lēti – viena ampula izmaksā ap 350 eiro un ārstēšanas kurss pat vairākus tūkstošus.

PVO savā paziņojumā akcentē, ka nav pierādījumu, ka “Remdesivir” izmantošana samazina nāves risku vai nepieciešamību pēc papildu skābekļa ārstēšanā. Izmēģinājumos “Remdesivir” izmantošanai nav arī bijusi acīmredzamas ietekmes uz pacientu atlabšanas tempu. Organizācijas paziņojumā norādīts, ka nav arī izslēgta iespēja, ka “Remdesivir” izmantošana var nodarīt kaitējumu. Turklāt šā medikamenta izmantošana arī saistās ar samērā lielām izmaksām un resursu patēriņu, jo medikaments jāiešļircina.

Veselības ministrija aicināja jautājumus par šo medikamentu uzdot Zāļu valsts aģentūrai (ZVA), kas uzsver ,- lietot vai nelietot “Remdisivir” Latvijā ir atkarīgs no pašu mediķu lēmuma.

“Būtiski riski nav atklāti, papildus tiek vērtēta nieru toksicitāte, bet tas ir izvērtēšanas stadijā, nav ne apstiprināts, ne noliegts. PVO ir devusi rekomendāciju nelietot, bet rekomendācija ir pagaidu. Arī viņi atzīst, ka dati nav pietiekami, lai varētu izvērtēt līdz galam, kāds ir zāļu efekts, arī PVO turpina pētīt zāles šajā pētījumā,” saka ZVA Zāļu reģistrācijas departamenta vadītāja Elita Poplavska.

Latvijas Infektoloģijas centrā pirmos zāļu krājumus saņēma novembra sākumā, un jau toreiz intervijā TV3 Ziņām infektoloģijas centra vadītāja skaidroja – rezultāti esot labi, bet jārēķinās, ka arī šim medikamentam iespējamas blaknes. Zāles nedrīkst izmantot pacienti, kuriem ir alerģija pret šo medikamentu. To, vai alerģija ir, gan var uzzināt tikai pēc lietošanas. Tāpat medikamentu nedrīkst lietot, ja ir nopietnas aknu un nieru slimības.

Centra vadītāja Baiba Rozentāle saka, – citos pētījumos akcentētas “Remdesivir” pozitīvās īpašības. PVO pētījums nenozīmē, ka zāles ir sliktas, tur daudz kas pieļauts varbūtības formā: “Visur ir lietots vārds “iespējams” ir zema ietekme uz mirstību, tas un tas. Tikai “iespējams”! Tas vien norāda, ka vajag lielāku pierādījumu bāzi. Medikaments ir reģistrēts, un tas ir vienīgais, ar kuru varam nīcināt ārā šo vīrusu.”

Jāpiemin, ka sabiedrības interese par “Remdisivir” ir ļoti liela, lai gan parastā aptiekā to nevar iegādāties, interneta melnajā tirgū atrodami daudzi šā medikamenta pakaļdarinājumi, taču ārsti brīdina – šīs nav brīnumzāles, un patvaļīga to lietošana var radīt ļoti bīstamas sekas veselībai.