Turpmāk Latvijā HIV pārbaudes veiks bez atļaujas prasīšanas

0 Komentāru
Turpmāk Latvijā HIV pārbaudes veiks bez atļaujas prasīšanas
FOTO: LETA

Grūtniecēm, bīstamu infekciju slimniekiem, cietumniekiem un citu riska grupu iedzīvotājiem HIV testus veiks, vairs nemaz nejautājot atļauju.  Tādu jauninājumu paredz Sabiedrības veselības Saeimas apakškomisijas un Veselības ministrijas kopēji izstrādātā kārtība.

Ik gadu Latvijā atklāj teju trīs reizes vairāk HIV inficēšanās gadījumu nekā vidēji Eiropā. Vēl vairāk no jauna HIV inficēto skaits ir vienīgi Igaunijā.

Latvijā HIV pārnēsātāju skaits sasniedzis jau 6700, turklāt daudzi HIV inficētie baiļu vai nezināšanas dēļ neveic testus un turpina inficēt citus cilvēkus. Tāpēc Sabiedrības veselības Saeimas apakškomisija sadarbībā ar Veselības ministrijas speciālistiem izskatīja iespējas paplašināt HIV diagnosticēšanas iespējas.

Foto

Galvenais jauninājums – narkoloģijas dispanserā, dzemdību namā, cietumā un citās iestādēs, kur uzturas daudzi riska drupas pacienti, HIV testus veikt bez īpašas pacienta piekrišanas.

Kopējais HIV pārnēsātāju oficiālais skaits Latvijā ir sasniedzis jau 6700 cilvēku. Šādu iedzīvotāju daudzums turpina strauji pieaugt, Eiropas Savienība vidēji ir 6 HIV gadījumi uz katriem 100 000 iedzīvotāju, savukārt Latvijā tie jau ir 17 gadījumi uz katriem 100 000.

Pašlaik Latvijā ir 18 testa kabineti, kuros var vērsties ikviens iedzīvotājs un bez maksas veikt HIV/AIDS testu. Šajā testa kabinetā šogad pabijuši jau 377 cilvēki, HIV infekcija atklāta 10 no viņiem. Testa kabineta pārstāve atbalsta nepieciešamību paplašināt HIV diagnostikas iespējas, tomēr, tad arī ir jāparedz konsultācijas iespējas, kuras ārsti laika trūkuma dēļ parasti nevar veikt.

Kā liecina Slimību profilakses un kontroles centra dati, HIV infekcija jau vairākus gadus nav tikai narkomānu vai homoseksuālu vīriešu problēma. Jaunatklātie HIV gadījumi pārsvarā tiek atklāti tradicionālas seksuālās orientācijas iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 39 gadiem.

Veselības ministrija informē, ka, lai  uzsāktu savlaicīgu ārstēšanu, jānodrošina agrīna HIV infekcijas atklāšana, tādēļ ir svarīga HIV inficēšanās riskam pakļauto personu testēšana uz HIV. Tajā pat laikā cilvēktiesību normas nosaka pienākumu nodrošināt personai izvēles iespēju veikt vai neveikt HIV testu. Un šo kārtību nav paredzēts mainīt. Diskusijā Saeimā tika pārspriests jautājums par to, kā aktīvāk uzrunāt riska grupas personas un piedāvāt viņiem veikt HIV testu.   VM skatījumā ir vairāk pūles jāvelta tieši riska grupu informēšanai par testa veikšanas iespēju un nepieciešamību to darīt.

Iecere riska grupu iedzīvotājiem HIV testus veikt bez piekrišanas vēl tiks plašāk apspriesta oktobra beigās Saeimas sabiedrības veselības apakškomisijas sēdē. Tad, konsultējoties ar Finanšu ministriju, tiks lemts par to, kad tiks ieviesta prakse riska grupas pacientiem HIV testus veikt bez cilvēka piekrišanas.

Video

0 Komentāru