Latvijā grib mainīt pircēju paradumus: veikalos aizliegs par brīvu dalīt plastmasas maisiņus

0 Komentāru
Latvijā grib mainīt pircēju paradumus: veikalos aizliegs par brīvu dalīt plastmasas maisiņus

Lai mazinātu dabas piesārņojumu un pircēju nelāgo paradumu katru produktus ielikt savā plastmasas maisiņā, Latvijā plānots būtiski samazināt šo naftas iepakojumu pieejamību. Nākamgad maisiņiem par 25% pieaugs dabas resursu nodoklis, savukārt 2018. gadā to dalīšana par brīvu veikalos paredzēts aizliegt.

Latvijā iepirkumu maisiņu izmantošana ir Eiropas Savienības vidējā līmenī. 190 maisiņu gadā uz vienu pircēju ir maz, ja skatās, cik daudz preču plastmasas turzās pamanās salikt Maxima dzimtenē Lietuvā, kura ar teju 500 plastmasas vienībām ir pirmā Eiropas Savienībā. Taču, ja sevi salīdzinām ar Dāniju, kur pircēji gadā iztiek ar četriem polietilēna maisiņiem, ir vēl tāls ceļš ejams.

Kad pirms pāris gadiem būtiski palielināja dabas resursa nodokli ”smagajiem” iepirkuma maisiem, to dalīšana par brīvu apstājās un arī patēriņš saruka. Taču tagad situācija pasliktinās. Galvenais iemesls ir caurspīdīgie maisiņi, kuros pircēji liek augļus, dārzeņu un kuri veikalos joprojām brīvi pieejami.

Jānis Lapsa, Zaļā josta valdes priekšsēdētājs:

Veikalā pie kases mēs esam pieraduši, ka citronu pārdevējs ieliks maisiņā. Un pat, ja tu saki nē, skan atbilde, tie ir veikala noteikumi!

Eiropa Savienība izvirzījusi ambiciozu mērķi triju gadu laikā izmantoto maisiņu skaitu uz vienu eiropieti samazināt uz pusi. Lai to panāktu, daļa dalībvalstu jau aizliegušas no naftas ražoto maisiņu dalīšanu par brīvu veikalos. To vietā pircēji tiek mudināti izvēlēties biomaisiņus, kuriem ir īpaša atzīme – zaļš ābols.

Sandra Muižniece Brasa, LLU asociētā profesore:

Dabai draudzīgāks iepakojums ir šie biomaisiņi, kurus veikalā varat atpazīt, pēc ābolīša. Eiropa tādas valstīs kā Vācija un Francija šo materiālu jau daudz ražo un arī Latvijā, ja meklējam, ir veikali, kur var iepakot produktus arī šādā iepakojamā.

let_17123427

let_17123449

biomaisiņi

let_17123426

 

Latvija gan pagaidām dabai draudzīgie maisiņi ir divas reizes dārgāki nekā parastie. Lai situāciju mainītu, nolemts ņemt piemēru no Rietumeiropas valstīm.

Rudīte Vesere, VARAM Vides aizsardzības departamenta direktore:

Pirmais solis ir likumprojekts, kas ir jau Saeimā un kas paredz, ka dabas resursu nodoklis par plastmasas iepirkumu maisiņiem no nākamā gada tiek paaugstināts par 25%. Nākamais solis ir noteikt, ka veikalos bez maksas vairs nevar būt šie maisiņi un cik ilgā termiņā to ieviesīsim.

Šobrīd Vides ministrijas nostāja ir, ka pa brīvu plastmasas maisiņus veikalos nevarēs izsniegt no 2018. gada.

Video

Save

0 Komentāru