Latvijā “dronus” arvien biežāk izmanto nelikumīgām darbībām

Komentāri

Bezpilota lidaparāti jeb tā sauktie “droni” arvien biežāk tiek izmantoti pretlikumību veikšanai – tie bieži manīti virs ieslodzījumu vietām, veicot filmēšanu vai arī nogādājot kādus aizliegtus priekšmetus cietuma teritorijā.

Ieslodzījumu vietu pārvaldē norāda, ka iespējas apkarot “dronus” ir ļoti ierobežotas normatīvā regulējuma trūkuma dēļ.

No vienkāršas ziņkārības līdz apzinātiem likuma pārkāpumiem. Bezpilota lidaparātu jeb “dronu” operatoriem ir dažāda motivācija veikt lidojumus virs ieslodzījuma vietām.

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure norāda, ka ir bijušas dienas, kad pat vairākkārt novēroti lidaparāti virs ieslodzījuma vietām.

Video

Foto

Ieslodzījuma vietu pārvaldes priekšniece Ilona Spure:

Ieslodzījumu vietas ik pa laikam saskaras ar to, ka bezpilota lidaparāti lidinās virs ieslodzījuma vietām.

Spure piebilst, ka viena no potenciāli bīstamām lietām, kas jau ir piedzīvota, ka “drona” filmētais materiāls, kurā detalizēti redzams cietums no augšas, ir bijis ievietots internetā. Tāpat “droni” tiek izmantoti dažādu pretlikumīga satura paciņu piegādei cietumu teritorijā.

Ir izdevies arī notvert vairākus bezpilota lidaparātu operatorus, kuri ir nodoti policijas rokās. Taču arī policija ir bezspēcīga, jo nav spēkā esošu noteikumu, kas regulē “dronu” lietojumu.

Taču drīzumā situācijai vajadzētu krasi uzlaboties, jo ir izstrādāts jauns regulējums, kas noteiks teritorijas, kas būs liegtas “dronu” lidojumiem, norāda Valsts policijā.

VP kārtības policijas pārstāvis Edgars Perijs:

Šo noteikumu pielikumā būs saraksts ar nacionālo bruņoto spēku objektiem, Valsts policijas, robežsardzes, ieslodzījuma vietu objektiem virs, kuriem nedrīkstēs operēt bezpilota gaisa kuģi.

Ja tomēr virs minētajiem objektiem tiks ievērots lidaparāts un tā operators nebūs atrodams vai nepakļausies policijas vai apsargu prasībām, tad likumsargiem būšot tiesības bezpilota gaisa kuģi notriekt.

Taču jau pirms noteikumu pieņemšanas Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja norāda uz trūkumiem.

“Ja arī mēs notriecam, tas ir tikai šis īpašums, bet nekādas sankcijas nepiemērojam tai personai, kas pretlikumīgās darbības veic,” norāda Spure.

Policijā un Ieslodzījuma vietu pārvaldē norāda, ka “dronu” pārtveršanas aprīkojums ir ļoti dārgs un pārliecības, ka drīzumā neparādīsies “droni”, uz kuriem pārtveršana nedarbosies, nav.

Jaunie bezpilota lidaparātu lidošanu regulējošie noteikumi vēl jāapstiprina Ministru kabinetā.

Lasi vēl