Latvijā dramatiski pieaudzis ar garo klepu saslimušo bērnu skaits

Komentāri

Pēdējos gados Latvijā būtiski augusi bērnu saslimstība ar garo klepu. Šai bīstamajai infekcijas slimībai ir izteikts cikliskums – tā ik pēc dažiem gadiem uzliesmo un pierimst, tomēr ārsti ceļ trauksmi. Galvenais iemesls slimības izplatībai ir tas, ka bērni nav vakcinēti. Zīdaiņu saslimšana ar garo klepu ir īpaši bīstama un var izraisīt pat nāvi – diemžēl Latvijā pēdējos gados ir bijuši arī šādi gadījumi.

Par 20 reizēm palielinājies saslimušo skaits

Garais klepus ir baktērijas izraisīta infekcijas slimība, kam raksturīgas smacējošas klepus lēkmes. Pirms 60 gadiem, kad Latvijā sāka vakcināciju pret šo slimību, gadā ar garo klepu slimoja ap sešiem tūkstošiem cilvēku. Šobrīd šī infekcijas slimība ir krietni ierobežota, taču dati liecina, ka pēdējos četros gados saslimušo bērnu skaits pieaudzis pat 20 reizes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dace Viļuma
Slimību profilakses un kontroles centra vecākā epidemioloģe
”Kopš 2012.gada ir ievērojams saslimstības pieaugums ar garo klepu, tas ir ap 200 līdz 250 gadījumiem gadā. Izņēmums bija 2014.gads, kad bija 81 saslimušais. Gara klepum, kā jebkurai infekcijas slimībai, ir cikliskums un periodiskums. Piemēram, ir četri gadi, kad šai slimībai ir izteikti augsti rādītāji, paiet laiks, varētu pat teikt, nezināmu iemeslu dēļ, šie saslimstības rādītāji krītas.”

Saslimst, jo nav vakcinēti

Bērnu slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja norāda, ka vairums no bērniem, kas garā klepus dēļ nonāk slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, nav bijuši vakcinēti. Arī divi nāves gadījumi 2012. un 2013. gadā. Turklāt garo klepu pavada smagas komplikācijas, pret ko ārsti – pat ar 21.gadsimtā pieejamām zālēm un tehnoloģijām – ir bezspēcīgi cīnīties.

Dace Zavadska
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja

”Elpošanas trūkumu, klepus lēkmēm, mokošām lēkmēm, maziem bērniem apstājas elpošana lēkmes laikā, var būt vemšana pēc lēkmes un tad šis izteiktais spiediens, kas rodas gan galvas smadzenēs, gan vēdera dobumā, ir viens no tiem, kas rada šīs komplikācijas, mazākiem bērniem tie ir asins izplūdumi acīs un galvas smadzenes, tie var būt ribu lūzumi”

Zavadska norāda, ka vienīgais veids, kā pasargāt bērnu no smagās slimības, ir vakcīna, ko turklāt apmaksā valsts.

Vislielākais risks saslimt zīdaiņiem

Taču vislielākajā riska zonā ir zīdaiņi, jo pirmo vakcīnu veic tikai divu mēnešu vecumā, un tā vēl nespēj ķermeni aizsargāt. Tādēļ ārsti iesaka vakcinēties grūtniecēm.

Dace Zavadska
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja

”Šī garā klepus komponentes saturošā vakcīna ir pilnīgi droša un ļoti efektīva grūtniecēm. Tieši ar mērķi, lai grūtniece pati neslimotu un caur mammu bērnā nonāktu antivielas, kas pasargātu bērnu tajā pirmajā brīdī, kas ir visievainojamākais – pirmie 6 mēneši, kamēr viņš ir kontaktā ar apkārtējo vidi, bet aizsardzības nav.”

Latvijā grūtnieču vakcināciju pret garo klepu gan neapmaksā valsts. Taču, kā norāda Zavadska, ieguvums no šīs salīdzinoši nedārgās potes, ir neatsverams.
Tādās valstīs kā ASV, Lielbritānijā un Austrālijā ar grūtnieču vakcināciju izdevies būtiski samazināt jaundzimušo saslimstību ar garo klepu.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl