Latvijā dramatiski pieaudzis ar garo klepu saslimušo bērnu skaits

Komentāri

Pēdējos gados Latvijā būtiski augusi bērnu saslimstība ar garo klepu. Šai bīstamajai infekcijas slimībai ir izteikts cikliskums – tā ik pēc dažiem gadiem uzliesmo un pierimst, tomēr ārsti ceļ trauksmi. Galvenais iemesls slimības izplatībai ir tas, ka bērni nav vakcinēti. Zīdaiņu saslimšana ar garo klepu ir īpaši bīstama un var izraisīt pat nāvi – diemžēl Latvijā pēdējos gados ir bijuši arī šādi gadījumi.

Par 20 reizēm palielinājies saslimušo skaits

Garais klepus ir baktērijas izraisīta infekcijas slimība, kam raksturīgas smacējošas klepus lēkmes. Pirms 60 gadiem, kad Latvijā sāka vakcināciju pret šo slimību, gadā ar garo klepu slimoja ap sešiem tūkstošiem cilvēku. Šobrīd šī infekcijas slimība ir krietni ierobežota, taču dati liecina, ka pēdējos četros gados saslimušo bērnu skaits pieaudzis pat 20 reizes.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Dace Viļuma
Slimību profilakses un kontroles centra vecākā epidemioloģe
”Kopš 2012.gada ir ievērojams saslimstības pieaugums ar garo klepu, tas ir ap 200 līdz 250 gadījumiem gadā. Izņēmums bija 2014.gads, kad bija 81 saslimušais. Gara klepum, kā jebkurai infekcijas slimībai, ir cikliskums un periodiskums. Piemēram, ir četri gadi, kad šai slimībai ir izteikti augsti rādītāji, paiet laiks, varētu pat teikt, nezināmu iemeslu dēļ, šie saslimstības rādītāji krītas.”

Saslimst, jo nav vakcinēti

Bērnu slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja norāda, ka vairums no bērniem, kas garā klepus dēļ nonāk slimnīcas intensīvās terapijas nodaļā, nav bijuši vakcinēti. Arī divi nāves gadījumi 2012. un 2013. gadā. Turklāt garo klepu pavada smagas komplikācijas, pret ko ārsti – pat ar 21.gadsimtā pieejamām zālēm un tehnoloģijām – ir bezspēcīgi cīnīties.

Dace Zavadska
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja

”Elpošanas trūkumu, klepus lēkmēm, mokošām lēkmēm, maziem bērniem apstājas elpošana lēkmes laikā, var būt vemšana pēc lēkmes un tad šis izteiktais spiediens, kas rodas gan galvas smadzenēs, gan vēdera dobumā, ir viens no tiem, kas rada šīs komplikācijas, mazākiem bērniem tie ir asins izplūdumi acīs un galvas smadzenes, tie var būt ribu lūzumi”

Zavadska norāda, ka vienīgais veids, kā pasargāt bērnu no smagās slimības, ir vakcīna, ko turklāt apmaksā valsts.

Vislielākais risks saslimt zīdaiņiem

Taču vislielākajā riska zonā ir zīdaiņi, jo pirmo vakcīnu veic tikai divu mēnešu vecumā, un tā vēl nespēj ķermeni aizsargāt. Tādēļ ārsti iesaka vakcinēties grūtniecēm.

Dace Zavadska
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas vakcinācijas centra vadītāja

”Šī garā klepus komponentes saturošā vakcīna ir pilnīgi droša un ļoti efektīva grūtniecēm. Tieši ar mērķi, lai grūtniece pati neslimotu un caur mammu bērnā nonāktu antivielas, kas pasargātu bērnu tajā pirmajā brīdī, kas ir visievainojamākais – pirmie 6 mēneši, kamēr viņš ir kontaktā ar apkārtējo vidi, bet aizsardzības nav.”

Latvijā grūtnieču vakcināciju pret garo klepu gan neapmaksā valsts. Taču, kā norāda Zavadska, ieguvums no šīs salīdzinoši nedārgās potes, ir neatsverams.
Tādās valstīs kā ASV, Lielbritānijā un Austrālijā ar grūtnieču vakcināciju izdevies būtiski samazināt jaundzimušo saslimstību ar garo klepu.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl