Latvijā bērniem rindā pie bezmaksas zobārsta jāgaida pat deviņi mēneši

1 komentārs

Latvijas zobārsti ceļ trauksmi – pēdējos gados nav mainīti tarifi valsts apmaksātajā bērnu zobārstniecībā un krasi samazinājusies tās pieejamība. Rindā pie bezmaksas stomatologa nereti jāgaida pat deviņi mēneši.

Ja papildu līdzekļi nākamgad neatradīsies, stomatologiem būs jāsāk izmantot materiālus, kuru vienīgā priekšrocība ir lētums.

Pēdējā laikā ļoti pieprasīta ir vispārējā narkoze, nav retums, kad nāk bērni, kam ir 15 un pat 20 caurumi zobos.

Inga Rendeniece, bērnu zobārste:

Pirms divām nedēļām mēs pārsitām mūsu pašu rekordu – kad 20 zobi nevis jāsalabo, bet jāizrauj. Lielākoties mēs mēģinām salabot, cik ir mūsu iespēju robežās, un, protams, bērni, kam ir 3-4 gadi, tiek ārstēti ar vispārējo narkozi. Un tāda rinda uz valsts apmaksāto labošanu ir 9 mēneši.

Šāda rinda uz vispārējo narkozi izveidojusies Stomatoloģijas institūtā. To bērniem bezmaksas var veikt tikai šajā medicīnas iestādē, tāpēc uz šejieni brauc mazie pacienti no visas Latvijas.

Pēc ārstu teiktā zobu stāvoklis bērniem pasliktinās pirmajos dzīves gados, jo tieši tad vecāki sāk dot saviem mazuļiem saldinātos dzērienus vai medū mērcētu knupīti, tādēļ maziem bērniem ātrāk izveidojas kariess.

Otrais iemesls – garās rindas uz bezmaksas zobu labošanu, vispārējo anestēziju ieskaitot, jo, gaidot 9 mēnešus rindā, bērnu zobu stāvoklis pasliktinās. Arī materiāli bērnu zobu labošanai ir paši lētākie.

Latvijas Zobārstu asociācijā lēš, ja nākamgad netiks piešķirti papildu 4, 5 miljoni eiro, tiek apdraudētas bērnu līdz 18 gadiem tiesības saņemt kvalitatīvu veselības aprūpes pakalpojumu. Šāda vēstule ir nosūtīta gan tiesībsargam, gan veselības ministram.

Anda Brinkmane, Latvijas Zobārstu viceprezidente:

Mēs lūdzam palielināt budžetā naudu, jo sanāk, ka bērniem šobrīd pats lētākais pakalpojums un materiāls arī pats lētākais, bet vajadzētu būt otrādi, ja tie ir pastāvīgi zobiņi, viņiem visu mūžu jāstaigā, bet viņiem tiek ielikts lētākais. Tā kā tā ir problēma, kas ir valstiskā mērogā.

Papildu finansējumu valsts apmaksātajai bērnu zobārstniecībai stomatologi lūdza piešķirt arī pirms gada, taču līdzekļi tā arī neatradās, toties likvidēti 22 Mutes veselības centri.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl