Par aizliegtu vienošanos iepirkumos soda Gulbenes uzņēmumu

0 Komentāru
Par aizliegtu vienošanos iepirkumos soda Gulbenes uzņēmumu
Ilustratīvs foto: LETA

Konkurences padome (KP) par aizliegtu vienošanos iepirkumos ar 125 001 eiro sodījusi Gulbenes būvnieku SIA RCI Gulbene, šodien žurnālistus informēja KP.

Pārkāpums tika atklāts pēc viena pārkāpuma dalībnieka ziņojuma, un šis uzņēmums tika atbrīvots no soda. RCI Gulbene kā pārkāpuma iniciatoram tika piemērots naudas sods.

Abi uzņēmumi trīs iepirkumos, kuru kopējā līgumcena bija 684 770 eiro, savstarpēji vienojās nekonkurēt. Divus no iepirkumiem rīkoja zemnieku saimniecības un vienu pašvaldības skola, bet visos gadījumos būvdarbu veikšanai bija piesaistīti Eiropas Savienības fondu līdzekļi.

KP aizliegtās vienošanās shēmu skaidroja šādi: viens uzņēmums iesniedza pasūtītājam savu vēlamo tāmi, bet otrs iesniedza mākslīgi sadārdzinātu tāmi. Divos no iepirkumiem pasūtījumu saņēma RCI Gulbene. Vienā iepirkumā pasūtījumu saņēma otrs uzņēmums, bet reālie darbi 100% apmērā kā apakšuzņēmējam tika nodoti RCI Gulbene. Par šādu “izlīdzēšanu” RCI Gulbene otram pretendentam izmaksāja atlīdzību 3% apmērā no iepirkuma līgumcenas.

“Ja uzņēmumi patiesu konkurenci aizstāj ar konkurences imitāciju, pasūtītājs tiek maldināts par reālo tirgus situāciju, kā arī nesaņem tos ieguvumus, ko sniedz uzņēmumu sāncensība, – zemākas cenas, plašāku izvēli, labāku kvalitāti, ātrākus darbu izpildes termiņus, izdevīgākus garantijas nosacījumus vai citus labumus, ko uzņēmumi var piedāvāt, cīnoties par pasūtītāja izvēli,” skaidroja KP.

Pārkāpums tika atklāts, pateicoties pārkāpuma dalībnieka ziņojumam. Šis ir Latvijā pirmais gadījums, kad pārkāpums tiek atklāts pēc iecietības programmas ziņojuma.

Konkurences padome (KP) pierādījumu trūkuma dēļ iepriekš izbeigusi lietu par iespējamu piedāvājumu saskaņošanu konkursā kāda kultūras centra remontdarbiem Gulbenē.

Pārbaudot Gulbenes novada pašvaldības rīkoto publisko iepirkumu dokumentus, kā arī citus dokumentus, KP secinājusi, ka lietā iegūtie pierādījumi nav pietiekami, lai konstatētu Konkurences likumā noteiktās aizliegtas vienošanās pārkāpumu SIA Latvijas energoceltnieks (LEC) un SIA RCI Gulbene darbībās. Ziņots, ka KP pērn radušās aizdomas, ka vienošanās, saskaņojot tāmes, ar kādām pretendēt uz Gulbenes kultūras centra rekonstrukciju, notikusi starp Gunta Rāvja būvfirmu LEC un Gulbenes vietējo būvuzņēmumu RCI Gulbene.

Kā liecina SIA Firmas.lv informācija, SIA RCI Gulbene dibināta 1993. gadā Gulbenē. Uzņēmuma pamatkapitāls ir 39 285 lati (55 897 eiro). Pa 25,93% uzņēmuma daļu pieder Jānim Kubuliņam, Sandim Brektem un Mārim Sliedem, bet 22,22% pieder Andim Augulim.

2011. gadu RCI Gulbene noslēdza ar 4 421 231 eiro apgrozījumu un 35 779 eiro peļņu. 2012. gadā uzņēmuma apgrozījums bija 4 449 274 eiro, bet peļņa – 74 908 eiro. Savukārt 2013.gadu uzņēmums noslēdza ar 4 166 710 eiro apgrozījumu un 24 874 eiro peļņu.

0 Komentāru