Latvijā ar dzemdes kakla vēzi ik gadu saslimst 250 sievietes – vakcīna varētu pret to pasargāt

Komentāri
Latvijā ar dzemdes kakla vēzi ik gadu saslimst 250 sievietes – vakcīna varētu pret to pasargāt
Ilustratīvs foto. (Foto: Rūta Kalmuka, f64)

Latvijas mediķi sākuši jaunu kampaņu, lai pārliecinātu jaunas meitenes vakcinēt pret papilomas vīrusu. Tas var izraisīt dzemdes kakla vēzi. Latvijā arvien salīdzinoši daudzām sievietēm šo diagnozi atklāj un apmēram puse no viņām mirst.

Dzemdes kakla vēzis ir viens no retajiem, kura izraisošais vīruss ir neitralizējams ar vakcīnu. Tomēr neinformētības un dažādu mītu dēļ Latvijā potējas ļoti maz cilvēku.

Viens no galvenajiem dzemdes kakla vēža izraisītājiem ir papilomas vīruss, līdz ar to laicīga šī vīrusa diagnostika samazina iespējamību saslimt ar šo bīstamo audzēju, no kura ik gadu Latvijā mirst ap 100 sieviešu.

Bez maksas vakcinēties pret cilvēka papilomas vīrusu, kas izraisa dzemdes kakla vēzi, mediķi mudina meitenes, sākot jau no 12 gadiem – vecumā, pirms dzimumattiecību uzsākšanas. Vakcīna neļauj vīrusam veikt izmaiņas gļotādā, kas pēc pārdesmit gadiem var pārveidoties par audzēju.

“Kopš saskares ar vīrusu , ap 16, 17, 18 gadiem, divu trīs gadu laikā rodas iekaisums, ko ginekologs var konstatēt, bet, ja tas tālāk netiek kontrolēts, tad desmit gadu laikā var izveidoties audzējs, un tas jau ir bez sūdzībām, tāpēc līdz pat 40% gadījumu dzemdes kakla vēži Latvijā tiek diagnosticēti vēlīnās stadijās, jo sūdzību var nebūt,” skaidro ģimenes ārsts Ainis Dzalbs.

Vakcīnu pret cilvēka papilomas vīrusu izgudroja 90. gadu beigās. Pirmās, kas ieviesa šo vakcīnu, bija Skandināvijas valstis. Savu efektivitāti tā ir attaisnojusi.

“No šodienas reālās dzīves skatoties, ka vismaz 12 gadus pēc vakcīnas saņemšanas, tās sievietes, kas ir, nu, piemēram, mums tuvākie kaimiņi ziemeļvalstīs, tātad efektivitāte patlaban izskatās tuvu 100 procentiem,” norāda Imunizācijas Valsts padomes priekšsēdētāja Dace Zavadska.

Latvijā ik gadu dzemdes kakla vēzi atklāj ap 250 sievietēm, no kurām pusi vairs nevar glābt. Par spīti tam, ka vakcīnu apmaksā valsts, ar to joprojām netiek vakcinēts pietiekams skaits meiteņu. Vidzemē poti saņēmušas 70% meiteņu, Rīgā – vien 29%.

“Tas, ko šobrīd mēs redzam, ka šī aptvere ir ļoti zema, līdz galam nav izprasta šīs vakcīnas vērtība, es teiktu, jo tas ir vēzis, kuru var novērst, vakcinējoties lielā mērā,” saka veselības ministre Anda Čakša (ZZS).

Ārsti stāsta, ka ar šo vakcīnu saistās arī daudz mītu, piemēram, ka tā rada neauglību vai izraisa smagas komplikācijas. Imunizācijas eksperti uzsver, ka vakcīna ir droša un sievieti pasargā pat 50 gadus.

“Globālā vakcīnu drošības ekspertu grupa ir, uz milzīgiem pētījumiem balstoties, atzinusi, publiski, rakstiski uz papīra, atzinusi, tātad angliski šis ziņojums ir “extremly safe”, tātad – ārkārtīgi droša. Lai tik nopietnas organizācijas šādi definētu kādu produktu, tur ir apakšā jābūt milzīgai kaudzei pamatojumu apakšā. Ja tās ir tā pateikušas, nu tad kam vēl mēs ticēsim?” vaicā Zavadska.

Citviet pasaulē šo vakcīnu apmaksā arī zēniem, jo cilvēka papilomas vīruss var izraisīt audzēju arī vīriešu dzimumorgānos.

Lasi vēl