Komentāri

Līdz šim Latvija bija gandrīz vienīgā valsts Eiropā, kur priekšlaikus dzimuša bērna īpašā aprūpe bija uz vecāku pleciem.

Tagad beidzot rūpes uzņēmusies arī valsts – līdz divu gadu vecumam šādiem bērniņiem veselības uzraudzību apmaksās valsts. Vienlaikus iedzīvotāji labdarības akcijā priekšlaikus dzimušo bērniņu atbalstam saziedojuši vairāk nekā 62 tūkstošus eiro.

Ik gadu Latvijā aptuveni 6% mazuļu piedzimst priekšlaikus. Līdz šim viņi pēc izrakstīšanās no slimnīcas saņēma tādu pašu veselības aprūpi kā jebkurš cits zīdainis.

Taču viņiem nepieciešamas īpašas rūpes – ir lielāka iespējamība, ka viņam var rasties veselības problēmas – slikta redze vai dzirde, runas, intelekta vai kustību attīstības traucējumi.

Foto

Tagad šī nepilnība beidzot ir labota – izveidota īpaša aprūpes programma ”Drošais apmetnis”, kas nodrošinās veselības uzraudzību šiem mazuļiem līdz diviem gadiem. Tā būs valsts apmaksāta.

Programma palīdzēs agrīni atpazīt šīs novirzes un uzreiz uzsāk problēmu korekciju. Tas mazinās saslimstību, mazinās invalidizāciju. Viņi būs pilnvērtīgi sabiedrības locekļi.

Vienlaikus no oktobra notika labdarības akcija ar šādu pašu nosaukumu, lai programma varētu iespējami drīzāk sākties.

Labdaru aktivitāte bijusi ievērojama un kopā saziedots pat nedaudz vairāk nekā bija nepieciešams – saziedoti vairāk nekā 62 tūkstoši eiro. Par šo naudu jau ir izdoti izglītojošie materiāli vecākiem, tiek speciāli aprīkoti ārstu kabineti un rīkotas mediķu mācības.

Bija jāmāca gan Bērnu slimnīcas speciālisti, gan speciālisti reģionos. Ir svarīgi, lai šis pakalpojums būtu pieejams ne tikai Rīgā, bet arī Jēkabpilī, Valmierā un Liepāja. Un jau šobrīd minētajās vietās bērni saņem palīdzību programmas ietvaros.

Pēdējā gada laikā darbojās programmas pilotprojekts, un šajā laikā ārsti rūpes uzņēmušies jau vairāk nekā divsimt priekšlaikus dzimušiem bērniņiem.

Video

Lasi vēl