Latvijā apdraudēti ozoli: strauji izplatās jauna šo koku slimība

2 komentāri
Latvijā apdraudēti ozoli: strauji izplatās jauna šo koku slimība
DĀVIS ŪLANDS, F64

Apdraudēts dižākais Latvijas koks – ozols. Tam arvien straujāk izplatās bīstama slimība – akūtā ozolu kalšana, kas pirmo reizi konstatēta pirms pusotra gada. Vairāki simti koku, kam parādījušās šīs slimības pazīmes, vairākos mūsu valsts reģionos, var iet bojā.

Valsts meža dienesta speciālists Oskars Zaļkalns stāsta, ka šādas brūcītes vai brūces ir viena no pazīmēm, ka ozols ir slims ar akūto ozolu kalšanu. Pirmā pazīme ir tā, ka uz slimiem koku stumbriem tiek pamanīts lipīgs šķidrums jeb eksudāts. Ziemā to parasti nevar redzēt, taču ir ozoli, kam šo šķidrumu diezgan viegli var pamanīt.

Akūto ozolu kalšanu izraisa jaunā baktērija, kura pirmo reizi Latvijā tika apstiprināta vairāk nekā pirms gada. Tas ir bijis Talsu pauguraines dabas parkā. Sliktākais šajā slimībā ir tas, ka ozoli inficē viens otru un var iet bojā simtgadīgais koks.

“Traucē sulu cirkulācijai, viņa iekļaujas koksnes aplievā. Tātad tā rada traucējumus vadaudos. Līdz ar to viņiem trūkst barības vielu, sākas atmiršana. Ir minējumi, ka izdalās toksīni, kurus mēs vēl nezinām… Līdz ar to koks novājinās,” saka Valsts meža dienesta speciālists.

Jaunā baktērija pērn laboratoriski apstiprināta vairākos Latvijas reģionos. Izbrīna, ka šī ozolu slimība pagaidām nav konstatēta ne tuvākās un ne tālākās kaimiņvalstīs. Protams, pastāv varbūtība, ka tur tā nav pamanīta. Taču grūti nepamanīt, ka desmitiem šo spēcīgo koku vienuviet aiziet bojā.

Šo bīstamo ozolu slimību 2017. gada rudenī apstiprināja Lielbritānijā, kur tika aizsūtīti konkrētās baktērijas paraugi no Latvijas. Bet tagad jauno baktēriju, kas izraisa akūto ozolu kalšanu, iemācījās atpazīt arī Augu aizsardzības dienesta laboratorijā.

Pagaidām šī baktērija konstatēta arī Lielbritānijā. Britu zinātnieku novērojumi liecina, ka reizēm inficētie ozoli daļēji paši atkopjas no slimības, tomēr vairumā gadījumu tie 2-3 gadu laikā kopš simptomu parādīšanās aiziet bojā. Gada laikā slimība pie mums apstiprināta vairākiem simtiem koku un izplatās arvien tālāk.

“Sākās viss ar Kurzemi, jo pārējais nebija apsekots, pērn sāka veikt apsekojumus. Izplatās, jā, un tā ir lielākā problēma, jo nezina, kā slimība izplatās, jo līdz ar to nevar to kā ierobežot. Kā ar viņu cīnīties,” saka VAAD Nacionālās fitosanitārās laboratorijas vadītāja Gunita Bokuma.

Šobrīd piecas valsts institūcijas iesaistītas šīs nopietnās problēmas risināšanā. Pavasarī atkal veiks apsekojumus. Ozols latviešiem ir spēka un izturības simbols, kas var sasniegt pat 800 gadu vecumu, tāpēc speciālisti, lai to pasargātu, mēģinās darīt visu, ko varēs.
2 komentāri