Latvijā aktivizējušās lapsenes; slimnīcās nogādāti vairāki sadzelti cilvēki

11 komentāri
Latvijā aktivizējušās lapsenes; slimnīcās nogādāti vairāki sadzelti cilvēki
Ilustratīvs foto: Pixabay

Šajās karstajās dienās Latvijā pamatīgi savairojušies dzēlējkukaiņi – īpaši lapsenes un sirseņi. Trešdien mediķu palīdzība bija nepieciešama deviņiem sadzeltiem cilvēkiem, un ārsti iesaka, piemēram, rūpīgi aplūkot ēdienus un dzērienus pirms tos celt pie mutes.

Ja tomēr esat sadzelts – tad koduma vieta jāatvēsina ar ledu. Bet alerģiskas reakcijas gadījumā – jāsauc ātrā palīdzība.

Viens no trešdien slimnīcā nogādātajiem lapsenes upuriem ir kāds 39 gadus vecs vīrietis, kuram, braucot ar velosipēdu, mutē ielidojusi un rīklē iedzēlusi lapsene.

Savukārt Zemgalē septiņus gadus vecu bērnu sadzēluši vairāki irši brīdī, kad tas spēlējies pagalmā. Bērnam pa visu ķermeni parādījušies izsitumi.

Tikmēr Kurzemē 77 gadus vecu sievieti, lasot dārzā ogas, sadzēlušas vairākas lapsenes. Sievietei parādījušies izsitumi, drebuļi, kā arī roku un sejas tūska.

Sarmīte Skujiņa
Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta pārstāve

Vidēji katru dienu nogādājām slimnīcā 5-10 cilvēkus, kuriem ir dzīvībai vai veselībai bīstama, alerģiska reakcija. Tā var būt atpūta dabā, pludmalē, kad kukainis netīšām saspiests, ļoti bieži kukainis ieēsts kopā ar ēdienu.

Sevišķi jāuzmanās, dzerot no necaurspīdīgām pudelēm. Arbūzi, ievārījumu maizes – lapseņu iecienītas mielošanās vietas. Lapsenēm garšo viss, kas cukurots. Ja lapsene iedzeļ, sāpošā vieta jāatvēsina.

“Var parādīties neliels pietūkums, nieze. Šādā situācijā ieteicams likt vēsumu, ledus gabalu, pārtiku no ledusskapja. Ja nopietna alerģija, stipras galvassāpes, grūta elpošana, tūska, tad noteikti jāzvana mediķiem uz 113,” turpina NMPD pārstāve.

Lapseņu aktivitāte gaidāma līdz augusta beigām. Ko darīt, lai lapseņu klātbūtne neiztraucētu dārza ballīti vai gaļas cepšanu svaigā gaisā? Kukaiņu eksperti iesaka pārlieku nesatraukties, bet radīt tādu situāciju, lai lapsenēm nebūtu pieejami atkritumi, piemēram, arbūza mizas.

Jānis Dreimanis
Latvijas Dabas muzeja entomologs

Ja lapsene nolaižas uz cilvēka ķermeņa, nevajag uzreiz sist nost. Varbūt viņa vienkārši atpūšas un lidos tālāk! Varbūt smaržas, sevišķi dāmu, pievilina lapseni. Var saudzīgi padzīt nost.

11 komentāri