Latvijā aizvien dzīvs ir senais mucinieku arods

0 Komentāru
Latvijā aizvien dzīvs ir senais mucinieku arods
Jānis Zariņš

Lai gan daudzi senie arodi pamazām aizmirstas, mucinieku prasmes joprojām tiek koptas. Latvijā vecākās mucinieku dzimtas tradīciju turpinātājs – ārsts Dins Sumerags – ik gadu pēc sentēvu metodēm uztaisa vairākas mucas.

Pēc profesijas Dins Sumerags ir ausu, kakla un deguna ārsts, taču savu pirmo augstskolas diplomu viņš saņēma Mūzikas akadēmijā, kuru beidzis kā operdziedātājs. Muzicēšanu viņš joprojām nav atstājis novārtā – bieži uzdzied un spēlē akordeonu. Tomēr no viņa hobijiem plašāk zināma ir mucu taisīšana. Dins Sumerags ir Latvijā vecākās mucinieku dzimtas pārstāvis piektajā paaudzē un darbnīcā, kas ierīkota lauku mājās Cēsu pusē viņš turpina seno arodu.

Mans vectēva vectēvs savu pirmo mucu uztaisīja 1869. gadā. Es mucinieka arodu apguvu vidusskolas gados pie vectēva brāļa.

Dina Sumeraga dzīvē prioritāte šobrīd ir cilvēku ārstēšana un ar mucu taisīšanu viņš nodarbojas tikai brīvdienās un atvaļinājuma laikā. Viņš uzsver, ka tas ir hobijs ar koka smaržu, no kā viņš uzlādējas.

Lai uzlādētos, tad koks tiešām palīdz. Un tā ir arī kā trenažieru zāle – ir diezgan spēcīgi jāstrādā muskuļiem un līdz ar to nevajag nekur papildus sportot. Agrāk, kad man bija vairāk laika, tad gadā uztaisīju pat 20 un 30 mucas. Tagad daudz mazāk.

Mucas izgatavošana prasa ļoti daudz laika un roku darba, tāpēc šis arods nav finansiāli ienesīgs. Neviens no septiņiem mācekļiem, kurus viņa vectēvs un vectēva brālis savulaik apmācījis, ar mucinieka amatu maizi nepelna. Sumerags gan uzsver, ka latviešu mucu darināšanas tehnika ir unikāla un atzinīgi novērtēta no ārvalstu aroda pratējiem, tostarp austriešiem. Turklāt, īpaša ir ne tikai latviešu mucu darināšanas tehnika, bet arī izejmateriāls. Latvijas ozolu mucās darītie dzērieni sanākot īpaši labi.

Latvijas ozols ir diezgan garšīgs vīniem, kalvadosiem un konjakiem. Nesen viens klients man atzvanīja un teica, ka nekad nebija dzēris tik garšīgu vīnu, kāds viņam sanācis Latvijas ozola mucā.

Arī alum koka muca piešķir īpašu auru. Mucā pildīts alus ilgāk saglabā svaigumu un vēsumu. Dins Sumerags ir pārliecināts ka bez kārtīgas mucas labs alus nemaz nevar sanākt.

Arī tas process, kad Jāņu tēvs nāk ar mucu un tā ir zem spiediena uzpildīta, un kad paver spundi un izlej alu, tas ir latviešiem raksturīgs rituāls.

Nākotnē Sumerags par mucu veidošanu plāno uzrakstīt grāmatu, jo uzskata, ka senajam mucinieku arodam ir jāpaliek Latvijā.

Video

0 Komentāru