Latvijā 500 mājokļos izvietoti speciāli radioaktīvā radona mērītāji

0 Komentāru
Latvijā 500 mājokļos izvietoti speciāli radioaktīvā radona mērītāji
FOTO: LETA

Necerēti lielu iedzīvotāju atsaucību guvis apjomīgais radona pētījums. Šobrīd 500 mājokļos visā Latvijā izvietoti speciāli radioaktīvā radona mērītāji un tiek skaidrotas iespējamās problēmzonas mūsu valstī.

Iesaistīties radona pētījumā ventspilniekam Jānim ieteicis draugs, kurš strādā Radiācijas drošības centrā. Kopš pavasara viens no detektoriem netraucēti mēra radiāciju Jāņa ģimenes mājās virtuvē uz plaukta.

Jānis Valks, pētījuma dalībnieks

Viens no maniem hobijiem un interesēm ir dažādas padomju laiku civilās aizsardzības lietas, līdz ar to tās ir arī pretradiācijas patvertnes, aprīkojums, ekipējums utt. Tad es padzirdēju –  radons, detektors, būs kaut kas interesants, nu atveda šitādu mazu melnu bumbulīti.

Foto

Otrs detektors uz filmēšanas laiku nolikts āra viesistabā, kur tas atrodas starp Jāņa privātkolekcijas eksponātiem – gadu gadiem vāktām padomju laika relikvijām. Šobrīd detektoru rādījumus nolasīt nav iespējams, taču visus datus tie uzkrāj. Kopumā šim pētījumam pieteikušies vairāk nekā 1000 cilvēku, stāsta Valsts vides dienestā. Taču apmēram pusei nācās atteikt.

Pēdējo reizi Latvijā radons mērīts 90. gados, un šis pētījums jāveic, jo to prasa Eiropas Komisijas (EK) direktīva. Galvenais iemesls, lai novērstu risku iedzīvotāju veselībai, piemēram, plaušu vēzi. Dabiski radons mazās devās izdalās no zemes dzīlēm un pa ēkas spraugām var ieplūst mājokļos. Tā kā tā ir smaga gāze, tad pārsvarā koncentrējas apakšējos mājas stāvos.

Mārīte Čaikovska, VVD Radiācijas drošības centra vecākā inspektore

Ja cilvēki nepievērš uzmanību, ir nosiltinājuši dzīvokli, ielikuši pakešu logus, nevēdina šos dzīvokļus pietiekami daudz, tad var gadīties, ka viņiem dzīvoklī varētu būt paaugstināts radona līmenis. Mēs ceram, ka neatradīsim nekādu nelabvēlīga rezultāta paaugstinātas dozas tieši tāpēc, ka mums ģeoloģija ir tāda labvēlīga – nav mums urāna, nav apakšā tādi granīta slāņi.

Novembrī detektori no mājokļiem tiks savākti un sūtīti uz laboratoriju Zviedrijā, bet rezultātus Radiācijas drošības centrs sola apkopot nākamā gada sākumā.

Pēc tam izstrādās rīcības plānu un priekšlikumus iedzīvotājiem. Sliktākajā gadījumā – kādam no ēku īpašniekiem būs jāveic remonts – jāaizlāpa plaisas sienās, lai mājoklī neiekļūtu un nekrātos radiācija.

Video

0 Komentāru