Latviešu mūzikas kvota var pat iznīcināt nozari, uzskata radio eksperti

0 Komentāru
Latviešu mūzikas kvota var pat iznīcināt nozari, uzskata radio eksperti
Foto: LETA

Latvijā sacerētai vai ieskaņotai mūzikai radio jāskan vismaz 20% raidlaika – šādi likuma grozījumi iesniegti Saeimā, taču komerciālās un sabiedriskās radio stacijas tos neatbalsta.

Viņi uzskata, ka latviešu mūzikas kvota var pat iznīcināt nozari.

Plānu vairāk atskaņot Latvijā radītu mūziku Latvijas radio stacijās izstrādāja Latvijas Mūzikas attīstības biedrība. Tās pārstāve Agnese Cimuška norāda, ka Latvijā radītu mūziku vietējās radiostacijas atskaņo pārāk maz – tikai 16% visa raidlaika.

Mūzikas attīstības biedrības pārstāve norāda, ka kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā – jau ir pieņemti līdzīgi noteikumi. Ņemot vērā, ka Latvijā radītajai mūzikai ir jākonkurē ar mūziku no visas pasaules, mūsu mākslinieku darbiem vismaz savās mājās ir jābūt ar priekšrocībām, tie jāatskaņo vismaz 20% no raidlaika.

“Jo vairāk radiostacijas atskaņos vietējo mūziku, jo albumi tiks vairāk pirkti, koncerti plašāk apmeklēti, mūziķiem būs iespēja veidot atpazīstamību,” uzskata Cimuška.

Tā ir uzspiešana, ieceri noteikt 20% Latvijā radītas mūzikas kvotu, ieceri negatīvi vērtē Latvijas raidorganizāciju asociācijas pārstāvis Andris Ķēniņš.

Komercstaciju biedrības pārstāvis norāda, ka ideja atbalstīt pašmāju mūziķus ir apsveicama, taču to nedrīkst darīt ar vienkāršu uzspiešanu. Klausītājus nevar piespiest klausīties to, ko viņi nevēlas, tāpēc ka ir ļoti daudz iespēju pāriet uz radiostacijām, kuras Latvijā neviens nekontrolē.

“Šobrīd digitālajā laikmetā mēs konkurējam ar visām interneta platformām, ar mūzikas plūsmām. Un ir mainījušies auditorijas paradumi, mēs klausāmies to, ko gribam klausīties,” uzskata Ķēniņš.

Komerciālo radiostaciju un arī valsts radio norāda, ka viņi labprāt vēlētos būt uzklausīti pirms likuma grozījumu pieņemšanas. “Šo grozījumu iesniedzējiem būtu jāparunā ar nozari, vismaz ar mums neviens nav runājis,” piebilst Latvijas Radio valdes locekle Sanita Dika-Bokmeldere.

Viņa arī norāda, ka ir virkne neskaidrību. Latvijas radio 1, 2, 5 un “Radio NABA” jau tagad pārsniedz 20% Latvijā radītas mūzikas apmēru. Taču, piemēram, Radio Klasika” un arī par krievu valodas radio atbilstību nav skaidrības.

“Ja, piemēram, mēs pārraidām Ineses Galantes dziedājumu itāļu valodā, tad pēc jaunās sistēmas neskaitītos, bet, ja latviešu valodā, tad – skaitītos. Mocartu un Bahu mēs nevaram pārtaisīt par Latviešu mūziku,” ieskicē Dika-Bokmeldere.

Taču likuma grozījumu autori norāda, ka ir arī izņēmumi. Piemēram, mūzika, kas radīta nesen, var arī nebūt valsts valodā un tā joprojām tiks ieskaitīta latviešu mūzikas sarakstā.

Var secināt, ka radio staciju pārstāvji Latvijā labprāt atbalstītu vietējos mūziķus, taču ne tā, kā tas ir tagad iecerēts. Radio pārstāvji vēlas ieviest arī savas korekcijas jaunajos likuma grozījumos par Latvijā radītas mūzikas kvotu.

0 Komentāru