2 komentāri

Šodien, humora pilnajā pirmajā aprīlī, dzimšanas dienu svin kolorītais trimdas latviešu izcelsmes sabiedriskais darbonis, bijušais politiķis Uldis Grava. Un šoreiz viņš kā dāvanu sev un citiem sarūpējis memuārus, kuros dzīvespriecīgā stilā aprakstīti viņa piedzīvojumi plašajā pasaulē, sevišķi jau trimdas laikā cīnoties par Latvijas neatkarību.

Uldis Ivars Grava dzimis tālajā 1938. gadā Liepājā. Ar sev raksturīgo humoriņu viņš stāsta, ka ienākšana šajā pasaulē bijusi komiska – kamēr māte dzemdējusi, tēvs tiesā aizstāvējis Liepājas sērkociņu fabrikas strādniekus pret firmas priekšnieku, un rezultātā saņēmis, iespējams, lielāko honorāru savā mūžā un balvu – dēla piedzimšanu.

Uldis Grava, grāmatas autors:

Tā tomēr ir tāda joku diena, un esmu centies dzīvē iet ar prieku!

Foto

Bērnība gan bijusi sūra – kara laikā Gravu ģimenes ceļš veda uz Vāciju un tad uz ASV, kur Uldis strādājis žurnālistikā un tautsaimniecībā un aktīvi iesaistījies vietējo latviešu kopienā, ieņemot vairākus amatus baltiešu kopības organizācijās. Visu mūžu viņš ir uzticīgs arī studentu korporācijai Lettonia. Par vienu no košākajām epizodēm viņš uzskata savu arestu Somijā. Kopā ar lietuviešu domubiedriem viņš ieradās Helsinkos, kur galotņu tikšanās laikā bija paredzēts, ka visas Eiropas valstis, Eiropa un Amerika vienosies, ka tās robežas, kas ir radušās pēc Otrā pasaules kara, paliks uz mūžīgiem laikiem. Tas nozīmētu, ka par brīvu Latviju vairs nevarētu būt ne runas, un Grava to negrasījās pieļaut.

Uldis Grava, grāmatas autors:

Man iznāca tāda neliela konfrontācija ar padomju ārlietu ministru Andreju Gromiko. Apcietināšana notika tā, ka mūs nakts vidū visus pamodināja un aizveda rokudzelžos. Ļoti skaists moments – visus iesēdina melnajā Bertā, aizved uz cietumu. Somu policija nostājas ierindā un saka – mēs tikai pildām savu pienākumu, bet, ja būtu jūsu vietā, darītu to pašu! Tas bija ļoti aizkustinošs brīdis.

Arestam milzu uzmanību pievērsuši pasaules mediji, un saceltās kņadas dēļ un baltiešu popularitātes viļņa iespaidā ASV nolēma tomēr stingri iestāties par Baltijas valstu neatkarību no PSRS, kas bija izšķirošs brīdis mūsu valsts vēsturē.

Uldis aktīvi iesaistījies atjaunotās valsts politiskajā dzīvē, bijis pie Jaunā Laika šūpuļa, taču tagad bauda pensionāra dzīvi. Visu mūžu Ulža [kā viņš pats konsekventi loka savu vārdu – red.] lielākais balsts bijusi viņa sieva Sarmīte.

Sarmīte Grava, Ulža dzīvesbiedre:

Es nevaru iedomāties labāku veidu, kā mūžu nodzīvot! Es akceptēju, tas bija arī mans mērķis, darīt kaut ko labu Latvijas labā, jo mani ļoti iespaidoja tēvs, kurš krita karā.

Gravu ģimenē ir trīs bērni un seši mazbērni. Viņi arī uzrakstījuši savu versiju grāmatas nosaukumam.

Sarmīte Grava, Ulža dzīvesbiedre:

Mazmeita saka tā: mana mīļā, jocīgā ūpapa dzīve!

Ar šo grāmatu vien U. Gravas iespaidīgā stāstu vācele nebūt nav iztukšota, un, ja lasītājiem būs interese, nākotnē dienasgaismu varētu ieraudzīt vēl kāds Gravas košo stāstu apkopojums.

Video

TOP komentāri

  • Baldurs Apinis
    0 0 0

    Baldurs Apinis

    "Varenais vīrs", kurš solīja "izdarīt tā, ka tie, kas vēl neskatās Latvijas Televīziju, to sāks darīt" ( TVNET/LTV Panorāma 2002. gada 13. maijā), bet pavisam īsā laikā salaida visu totālā grīstē un "notinās". Necienu. Muldoņa un nepraša.
  • Viks

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl